husqvarna

Řadu škol v Olomouckém kraji obsadili dělníci, investice jdou do desítek milionů

Olomouc 20. července (ČTK) - Řadu škol v Olomouckém kraji obsadili o letních prázdninách dělníci. Investice se v mnoha místech pohybují v desítkách milionů korun, řemeslníci budují například bezbariérové vstupy, řeší energetická opatření nebo budují odborné učebny, zjistila ČTK. Kvůli rozsáhlým akcím některé školy, jako například Zeyerova v Olomouci, dětem školní rok zkrátily. Vysvědčení kvůli rozsahu prací dostaly dříve i děti ze ZŠ Trávník v Přerově.

V krajském městě půjde nejvíce peněz, přes 25 milionů korun, do přestavby tříd na odborné učebny v ZŠ Svatý Kopeček. "Součástí investice je také výstavba nové tělocvičny, úprava části střechy, zesílení stropů a vestavba výtahu," řekla ČTK mluvčí radnice Radka Štědrá. Celkem 15 milionů korun se v létě investuje také do ZŠ Slavonín, kde vznikne bezbariérový vstup do školy a dvě nové třídy. Řemeslníci obsadili i MŠ Dělnická, kde zateplují objekt. Energetická opatření vyjdou na 19 milionů korun, doplnila mluvčí radnice. Školka navíc rozšíří své kapacity, vybuduje se zde nové oddělení.

Investuje se také do škol v Šumperku, město za ně dá 12,5 milionu korun, dalších 18 milionů půjde z evropských dotací. Největší akcí je bezbariérový projekt v Základní škole ve Vrchlického ulici, informovala ČTK mluvčí radnice Soňa Singerová. Investice přijde na více než devět milionů korun, nejvýraznější změnou bude přístavba výtahu k západní fasádě pavilonu. Další investice platí radnice již z vlastních peněz, jde například o novou střechu jídelny ZŠ Vrchlického, stavbaři pracují na rekonstrukci tělocvičny ve škole v ulici Dr. E. Beneše, stavebním ruchem ožila o prázdninách i škola v Šumavské ulici. Rekonstrukcí zde projde hygienické zázemí v prvním nadzemním podlaží pavilonu C. Řemeslníci obsadili i Veselou školku v Prievidzské ulici, vyměňují obklady či sanitární zařízení.

Řemeslníci obsadili také některé školy v Přerově. "Nejčastějším problémem přerovských školských objektů je stav povrchu plochých střech. Materiál je léty degradovaný a při silných deštích dochází k průsaku do budovy. Tak vznikají i nebezpečné situace, jakou bylo i zatečení do elektřiny v Mateřské škole Radost v Kozlovské ulici. Oprava bude stát 892.000 korun," uvedl náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS). Dělníci budou opravovat i střechu nad vstupem do Základní školy Za Mlýnem či střechu správní budovy v Mateřské škole U Tenisu.

Největší investice čeká Základní školu Trávník, kde kvůli pracím dostaly děti vysvědčení už 25. června. Škola pokračuje v loni započaté opravě silnoproudé elektroinstalace, která přijde na 27 milionů. "V loňském roce byla provedena část prací v objektu jídelny, kuchyně, skladů a tělocvičny, to vše za 2,5 milionu korun. Do konce srpna letošního roku by měly mít novou elektroinstalaci všechny prostory," uvedl Zdeněk Dostál z odboru investic přerovského magistrátu.