Komatsu potřebu bagr

Radnice ve Hrochově Týnci zatím nebude pokračovat v opravách místního zámku

Hrochův Týnec (Chrudimsko) (ČTK) - Radnice ve Hrochově Týnci na Chrudimsku zatím nebude pokračovat v opravách místního zámku. Nerozhodla ještě o plánech na jeho další využití, jednou ze zvažovaných možností je činnost dětské skupiny. Navíc nejsou k dispozici vhodné dotační tituly, z nichž by město práce financovalo. Zatím se proto zaměřuje spíše na venkovní úpravy zámecké zahrady, řekl ČTK starosta Aleš Vašek.

"Vytvořili jsme tam hřiště na discgolf, posupně bychom chtěli rozšířit dětské hřiště a v zadní části venkovní tělocvičnu s posilovacími stroji. To by ale bylo až příští rok, pokud na to zastupitelstvo uvolní peníze," uvedl Vašek. Budova podle něj netrpí vlivy počasí, neteče do ní, bude jen nutné opravit jeden z balkonů, který je v havarijním stavu.

V roce 2020 radnice zrekonstruovala suterén a přízemí budovy, Po probourání příček je v nich umístěna knihovna, vznikly společenské prostory pro výstavy a spolky. Obnovena byla i malá kaple. Náklady dosáhly zhruba 15 milionů korun, téměř deset milionů město získalo z dotace ministerstva pro místní rozvoj. "Zámek díky částečné rekonstrukci ožil, byly tam i vánoční a velikonoční akce," řekl Vašek.

Kulturní památka pochází z konce 17. století, na počátku 18. století ji přestavěli na letohrádek premonstráti z Hradiště u Olomouce. Další úpravy historizujících slohů zámek podstoupil v druhé polovině 19. století. Podle památkářů je cenným dokladem vývoje šlechtického sídla od 17. do 20. století. Součástí areálu jsou dvě brány. Po roce 1945 v zámku sídlil dětský domov se školou a Středisko výchovné péče. V roce 2010 jej od státu převzalo město, objekt byl v poměrně špatném stavu, od té doby je z velké části prázdný. Pardubický kraj už v minulých letech přispěl 200.000 korun na opravy historických bran a stropní konstrukce.

Zámek má čtyři obyvatelná patra. V prvním patře jsou dochované reprezentativní místnosti s historickým dřevěným ostěním i štukovými stropy. Prázdné prostory si oblíbili filmaři, natáčely se tu například scény norského seriálu Atlantic Crossing nebo českého seriálu Herec.