husqvarna

Radnice v Uherském Hradišti opraví téměř za 20 milionů korun dvě ulice v centru

Uherské Hradiště 10. ledna (ČTK) - Radnice v Uherském Hradišti připravuje na letošek opravu Prostřední a Mlýnské v centru města. Stavbaři v těchto dvou ulicích vymění dlažbu, nové bude také veřejné osvětlení nebo městský mobiliář. Práce by měly začít v dubnu, potrvají do konce srpna. Náklady na opravu obou ulic dosáhnou takřka 20 milionů korun, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Jan Pášma.

Frekventovaná Prostřední ulice tvoří hlavní spojnici mezi centrálním Masarykovým a Mariánským náměstím, Mlýnská ulice ji propojuje s Františkánskou ulicí. "Od poslední komplexní opravy v roce 1995 je povrch ulice Prostřední již technicky nevyhovující, vyznačuje se nerovnostmi a často i narušením dlažby. V dobrém stavu se nenachází ani povrch v ulici Mlýnská," uvedl mluvčí.

Stavbaři povrch obou ulic vymění, tvořit jej bude žulová dlažba. Z fasád domů zmizí veřejné osvětlení, nově budou svítidla na sloupech. Nový bude i městský mobiliář včetně truhlíků a květináčů, počítá se též s úpravami odvodnění ulice. "Ještě před zahájením samotné akce provedou v místě plynaři výměnu plynovodu, práce zahájí na počátku dubna," uvedl Pášma.

Před čtyřmi lety opravilo město Šromovu ulici, která je souběžná s Mlýnskou. "Již tehdy jsme věděli, že obě ulice, Prostřední i Mlýnská, opravy potřebují. Nejsou technicky v dobrém stavu. Nyní se tedy věci pohnuly kupředu a do oprav se pustíme. Ztvárnění ulice a provedení povrchu naváže na ulice Havlíčkovu a Šromovu," řekl starosta Stanislav Blaha (ODS).

Práce dočasně ztíží zásobování obchodů a přístup k nemovitostem, především v Prostřední ulici. Podle místostarosty Jaroslava Zatloukala (ODS) se radnice nevyhne ani její úplné uzavírce. "Proto bude stavba probíhat po částech, délkových úsecích, aby byl minimalizován dopad na běžný provoz ulice. O omezeních v pohybu chodců a v dopravě či o přístupu k nemovitostem budeme samozřejmě podrobně informovat v dostatečném časovém předstihu," uvedl Zatloukal.

Prostřední a Mlýnská ulice jsou v centru historické části Uherského Hradiště, kde je městská památková zóna. V Prostřední ulici, která se v minulosti jmenovala i Česká, Radniční, Antonína Švehly nebo Stalingradská, je několik památek, nejvýznamnější z nich je původní středověká radniční budova. Součástí oprav bude podle Pášmy archeologický výzkum.