Mercedes

Radnice Prahy 7 odkoupí od soukromníka budovu s pozemkem na Ortenově náměstí

Praha (ČTK) - Radnice Prahy 7 odkoupí od soukromého vlastníka budovu s pozemkem na Ortenově náměstí v Holešovicích. Za objekt zaplatí 64 milionů korun a stane se tak vlastníkem všech nemovitostí na náměstí. V budoucnu zde bude předškolní zařízení a nabídka služeb. ČTK to sdělil mluvčí Martin Vokuš. Pozemek v první polovině 20. století sloužil jako školní hřiště a v 50. letech zde vznikl objekt takzvané školičky. Dodnes se nemovitosti z hlediska územního plánu nacházejí v plochách veřejného vybavení. V městské části je 17 obecních mateřských a základních škol.

"Ortenovo náměstí je hlavním veřejným prostranstvím dolních Holešovic. Je tu škola, školka, park, dětské hřiště i sportoviště. V 90. letech však jeden z objektů, kde byla dříve školka, přešel privatizací ze státu do soukromého vlastnictví, využíval se jako kanceláře a k dalším soukromým účelům, krom jiného zde bývala také herna," uvedl starosta MČ Praha 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Projekt školiček vznikl na základě poválečného dvouletého hospodářského plánu z let 1947 až 1948 v pražském Studijním a typizačním ústavu pod vedením architekta Lubora Marka. Zděné dvoutřídky vznikaly v celém tehdejším Československu. Koncipovány byly obvykle jako moduly, někdy také jako zdvojené či ztrojené solitérní objekty. V Praze 7 jsou další takové budovy v parku v Tusarově ulici či v ulici Na Výšinách. Obě budovy jsou školkami.

Pozemek na Ortenově náměstí je podle Čižinského druhý nejdůležitější, o který má radnice Prahy 7 zájem. "Tím prvním je pozemek pod Billou na Letenském náměstí,“ dodal. V Bubenči však zatím dohoda mezi radnicí a majitelem není.