Komatsu potřebuju Bagr

Radnice plánuje prodat pozemky po bývalé sodovkárně v centru Prostějova

Prostějov 28. ledna (ČTK) - Prostějovská radnice plánuje prodat zhruba 4000 metrů čtverečních pozemků po bývalé sodovkárně v centrální části města, jejichž celkovou minimální prodejní cenu bez započtení DPH stanovila na 19,3 milionu korun. Prodej pozemků je podmíněn stavbou víceúčelového objektu v souladu s územním plánem města, jehož součástí bude veřejné parkoviště. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Jana Gáborová. Nabízené pozemky měla v minulosti v pronájmu developerská společnost Manthellan, která v této části Prostějova chystala stavbu obchodního centra a s radnicí vedla vleklý soudní spor o platnost smlouvy týkající se tohoto projektu. Soud dal v roce 2020 nakonec za pravdu městu.

Záměr prodat pozemky schválila městská rada, která posléze posoudí případné nabídky investorů. "Projednaný a schválený materiál řeší další možnost budoucího využití plochy po bývalé sodovkárně v návaznosti na uspořádanou urbanistickou soutěž na dostavbu jižní části centra Prostějova. Tuto plochu po bývalé sodovkárně je navrženo využít pro výstavbu polyfunkčního objektu s parkováním," uvedl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko). Upozornil, že prodej pozemků bude muset schválit zastupitelstvo.

Víceúčelový objekt musí být podle Pospíšila v souladu s územním plánem a jeho stavba má být dokončena do pěti let od podpisu smlouvy o prodeji pozemků. V případě, že stavba v tomto termínu vůbec nezačne, může město od kupní smlouvy odstoupit. "V kupní smlouvě se kupující zaváže vytvořit v rámci stavby polyfunkčního objektu na převáděných pozemcích 150 nových veřejných parkovacích míst, která budou trvale vyčleněna pro veřejné parkování s cenou parkovného korespondující s aktuální cenou veřejného parkování v Prostějově," uvedla Gáborová.

Městské pozemky u společenského domu měla dříve pronajaté společnost Manthellan a v roce 2017 je zahradila kvůli plánované stavbě nákupní Galerie Prostějov. Prostějovská radnice ale začátkem roku 2018 od projektu ustoupila a smlouvy s investorem po poradě s právníky označila za neplatné. U vjezdu na pronajaté pozemky zůstaly zátarasy, které tam Manthellan instaloval kvůli archeologickému průzkumu. Radnice je poté nechala odstranit, aby plocha mohla dál sloužit jako parkoviště. Stanovisko města ohledně smluv v roce 2019 podpořil odvolací soud, který potvrdil zneplatnění smlouvy s developerem. Investor podal dovolání k Nejvyššímu soudu, avšak ani tam neuspěl.

Obchodní centrum Galerie Prostějov mělo vzniknout v centru Prostějova v místech, kde stojí kulturní a společenský dům. Projekt připravila skupina investorů kolem podnikatele Richarda Morávka, kteří v Olomouci postavili nákupní centrum Šantovka.