Komatsu potřebu bagr

Radnice H. Králové řeší, jak v zimě uklízet novou lávku přes Labe za 175 mil. Kč

Hradec Králové (ČTK) - Radnice v Hradci Králové řeší, jakým způsobem bude v zimě udržovat nedávno otevřenou lávku pro pěší a cyklisty přes Labe. Běžnou údržbu solí nebo pískem podle náměstka primátorky pro správu majetku Pavla Vrbického (Piráti) na lávce nelze použít. Lávka propojila centrum města s lokalitou Aldis. Stavba 103 metrů dlouhé a 5,7 metru široké lávky stála 175 milionů korun. Šlo tak o největší dokončenou investici města za poslední roky

Lávku budou mít ve správě městské Technické služby. "Lávku si ještě nepřevzaly. Dostávají manuál, jakým způsobem se starat o povrch lávky. Zatím to vypadá, že jediná doporučená metoda je ruční zametání povrchu," řekl dnes Vrbický na tiskové konferenci. Náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09) doplnil, že pro případ náledí bude potřeba otestovat nebo zjistit typ inertního materiálu, který by lávce neublížil. "Je pravdou, že náledí odstraňovat koštětem nejde," uvedl Řádek.

Lávka má neobvyklou konstrukci, což bylo podle radnice i důvodem její vysoké ceny. Lávku tvoří nosná lana, ocelová žebrová konstrukce a 39 kusů subtilních segmentů tenké mostovky, které jsou vyrobené ze speciálního vysokopevnostního betonu.

Hradec si od lávky, kterou otevřel 2. března, slibuje oživení zóny Aldis a Smetanova nábřeží. V lokalitě stojí například stejnojmenné kongresové centrum, regionální centrála ČSOB nebo loni otevřený kongresový hotel Aldis. Lávka také přinese bezpečné spojení mezi centrem města a Šimkovými sady. Radnice na stavbu získala evropskou dotaci 102,7 milionu korun.

Stavbu město chystalo od roku 2003, začalo ji stavět v roce 2021. Stavbu v minulosti zdržela řada problémů. K projektu měli námitky ochránci přírody. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky vznesli výhrady ornitologové. Dodavatele lávky město našlo až ve čtvrtém tendru.