Cime 3 kvartal 2024

Radní Zlínského kraje zrušili zakázku na projektanta nemocnice

Zlín 8. února (ČTK) - Radní Zlínského kraje dnes zrušili veřejnou zakázku na projektanta krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. ČTK to v tiskové zprávě sdělil Jan Vandík z odboru kanceláře hejtmana. Novou nemocnici prosazoval bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), nové vedení kraje ale už dříve projekt kritizovalo a uložilo krajskému úřadu, aby nachystal materiál ke zrušení výběrového řízení. O samotném investičním záměru na novou krajskou nemocnici se bude dále jednat, uvedl dnes hejtman Radim Holiš (ANO).

"Zrušením této veřejné zakázky ušetříme finanční prostředky na projekční práce ve výši 350 milionů korun bez DPH, které můžeme využít na jiné potřebné projekty a investice v našich čtyřech stávajících nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně. O samotném investičním záměru na novou krajskou nemocnici budeme dále jednat," uvedl Holiš. "O zrušení zakázky na projektanta jsme rozhodli po zvážení všech okolností a shodě Rady Zlínského kraje. Podrobně budeme o této záležitosti informovat na čtvrteční tiskové konferenci," uvedl hejtman.

Zastupitelé stavbu nové nemocnice v minulém volebním období schválili, kraj pro ni vykoupil pozemky a připravil smlouvu s vítězem veřejné zakázky na projektanta, kterou však Čunek nepodepsal. Nové vedení kraje již po volbách avizovalo, že chce výběrové řízení zrušit.

Holiš dnes ČTK řekl, že soutěž na projektanta je pro kraj dnešním rozhodnutím rady již uzavřená věc a její zrušení by kraj nemělo nic stát. O investičním záměru se bude podle něj zřejmě ještě jednat v řádech měsíců, vedení kraje k tomu potřebuje získat materiály, například ohledně závazků vyplývajících ze smluv na pozemky. Na jednání zastupitelstva, které se bude konat za týden a které má na programu investiční záměr na novou nemocnici, bude vedení kraje o věci jen informovat, o zrušení záměru se ještě nerozhodne.

Za vítěze zakázky na projektanta, do níž se přihlásily dvě firmy, vybrali dřívější krajští radní sdružení "Nová nemocnice - Zlín" za nabídkovou cenu 351 milionů korun bez DPH. Dřívější předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl loni na konci října rozklad, který proces výběru projektanta napadal. Již dříve antimonopolní úřad rozhodl, že soutěž je v pořádku. Proti podmínkám v zadávacím řízení soutěže podala námitku společnost JIKA-CZ, která poté také podala rozklad, následně i žalobu na rozhodnutí antimonopolního úřadu. V tendru podle jednatele firmy JIKA-CZ Jiřího Slánského vyhráli ti, kteří měli připravovat zadávací podmínky pro tuto soutěž. Předseda ÚOHS Petr Mlsna už dříve pochybení úřadu odmítl.

Holiš dříve uvedl, že je pro dostavbu a rekonstrukci nynějšího areálu zlínské nemocnice, tedy pro variantu, kterou Čunek odmítal. Podle Čunka měla nová nemocnice stát osm miliard korun. Proti stavbě však byli i zástupci hnutí ANO, které bylo v minulém volebním období s lidovci v koalici, také někteří zástupci koaliční ODS, pro projekt naopak tehdy hlasovali někteří opoziční zastupitelé. Nová nemocnice byla hlavním tématem krajských voleb a v odporu proti ní se shodli zástupci nové koalice vítězného hnutí ANO, Pirátů, ODS a ČSSD.