Mercedes

Radní Zlínského kraje schválili 30 mil.Kč na část cyklostezky Bečva–Vlára–Váh

Zlín 22. listopadu (ČTK) - Radní Zlínského kraje schválili dotaci 30 milionů korun pro Sdružení obcí Hornolidečska na výstavbu druhé etapy cyklostezky Bečva – Vlára – Váh. Jde o úsek mezi obcemi Lužná a Valašské Příkazy. Dotaci musí ještě schválit krajské zastupitelstvo, které se sejde v pondělí 12. prosince, sdělila dnes ČTK mluvčí kraje Soňa Ličková.

Mezinárodní cyklostezka Bevlava o plánované délce asi 50 kilometrů chce propojit povodí Bečvy, Vláry a Váhu, její název vychází ze jmen daných řek. Postupně ji buduje volné sdružení obcí Hornolidečska, Valašského Klobucka a slovenských obcí.

"Podpořili jsme výstavbu další části cyklostezky Bečva – Vlára – Váh, konkrétně úseku mezi Lužnou a Valašskými Příkazy. Důvodem jsou neustále se zvyšující náklady na realizaci cyklostezky a také to, že velký podíl nákladů je nepodpořitelný z dotačních zdrojů a bez naší finanční pomoci by sdružení obcí nemohlo stavbu cyklostezky vůbec realizovat," uvedl náměstek hejtmana Lubomír Traub (ODS).

Celkové náklady na výstavbu druhé etapy činí 280 milionů korun. Projekt získal 193,5 milionu korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Díky druhé etapě se cyklostezka prodlouží o více než 11 kilometrů. Naváže na část z Lužné do Ústí, tento úsek je dlouhý asi deset kilometrů. Kraj jeho výstavbu podpořil 12 miliony korun.

Již dříve byla dokončena také jižní část Bevlavy z Valašských Klobouk do Brumova-Bylnice. Letos v létě město Brumov-Bylnice začalo stavět další úsek cyklostezky směrem k hranici se Slovenskem.

Krajští radní schválili také milion korun pro Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě. Sdružení dotaci využije na provozní výdaje, údržbu a opravy cyklostezky a přístavišť a na výměnu elektrocentrály na lodi Morava, kterou Zlínský kraj pořídil v roce 2008 pro potřeby sdružení.