Komatsu potřebu bagr

Radní Zlínského kraje chtějí prodloužit investiční záměr na novou nemocnici

Zlín 10. září (ČTK) - Radní Zlínského kraje podpořili prodloužení investičního záměru na novou nemocnici ve Zlíně-Malenovicích do roku 2040. Schvalovat to budou v pondělí krajští zastupitelé. Prodloužení záměru umožní čerpat peníze na jiné stavby v krajských nemocnicích, zejména v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně, řekl dnes ČTK hejtman Radim Holiš (ANO) . Podle něj není reálné, aby kraj měl v nadcházejících deseti letech peníze na výstavbu nové nemocnice. Kraj se prodloužením také vyhne hrozící pokutě za využití pozemků, které v Malenovicích pro plánovanou novou nemocnici koupilo minulé vedení kraje v čele s tehdejším hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL).

Nové vedení kraje už dříve projekt, který prosadil Čunek, kritizovalo. Krajští radní již zrušili veřejnou zakázku na projektanta nemocnice, dosud však nezrušili investiční záměr na novou nemocnici. Jednali o tom, co bude s pozemky. Prodávající v Malenovicích měli podmínku, že kraj je využije na stavbu nemocnice. Skupina Unimex Group stanovila pokutu za porušení podmínky na deset milionů korun. Prodloužením investičního záměru by se kraj měl pokutě vyhnout.

"Podmínky, za kterých bývalé vedení kraje uzavřelo smlouvu, jsou pro kraj značně nevýhodné. Odložení investičního záměru v čase bylo jediným legitimním řešením, jak se vyhnout sankci a současně vyvázat finanční prostředky alokované na stavbu nové nemocnice," uvedl Holiš.

Holiš očekává, že zastupitelé prodloužení investičního záměru v pondělí schválí. Kraj tak bude moci využít peníze původně připravené na novou nemocnici na jiné projekty, vyčleněno bylo 2,7 miliardy korun. V KNTB se připravuje stavba nového centrálního objektu, součástí objektu má být nová interna a urgentní příjem. "Stav budovy interny vyžaduje okamžité řešení. Výstavba nového centrálního pavilonu v areálu nemocnice je nezbytná a chceme ji financovat ze zdrojů původně alokovaných na výstavbu nové nemocnice," uvedla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová (ČSSD). Předpokládané náklady na výstavbu nového centrálního pavilonu činí dvě až tři miliardy korun.

"Na rozdíl od výstavby nové nemocnice půjde o bezpečnou investici, kterou si Zlínský kraj i Krajská nemocnice Tomáše Bati mohou dovolit. Pokud bychom schválili výstavbu nové nemocnice a realizovali priority ze zásobníku investičních akcí, v kombinaci s vnějšími vlivy jako je inflace a současná situace na stavebním trhu, byl by v roce 2023 schodek rozpočtu Zlínského kraje více jak tři miliardy korun, což by ohrozilo samotný chod kraje," uvedl hejtman. Dnes bylo zahájeno zadávací řízení k veřejné zakázce na projektanta nového centrálního objektu. Demolice staré prádelny, kde bude nová budova stát, začne do konce letošního roku.

Zastupitelé stavbu nemocnice v minulém volebním období schválili, kraj pro ni vykoupil pozemky a připravil smlouvu s vítězem veřejné zakázky na projektanta, kterou však Čunek nepodepsal. Kraj odkupoval pozemky od majitelů za jednotnou cenu 1650 korun za metr čtvereční. S vlastníky se kraj dohodl na prodeji téměř padesáti parcel a zaplatil za ně 230 milionů korun.

Nemocnice měla podle bývalého hejtmana stát osm miliard korun. Proti stavbě byli i zástupci hnutí ANO, které bylo v minulém volebním období s lidovci v koalici, také někteří zástupci koaliční ODS, pro projekt naopak tehdy hlasovali někteří opoziční zastupitelé. Nová nemocnice byla hlavním tématem krajských voleb a v odporu proti ní se shodli zástupci nové koalice vítězného hnutí ANO, Pirátů, ODS a ČSSD.