Cime 2 kvartál 2024

Radní Zlínského kraje by za týden měli řešit projekt nemocnice

Zlín 26. října (ČTK) - Radní Zlínského kraje by se měli na zasedání 2. listopadu zabývat právním názorem, zda má vedení kraje podepsat veřejnou zakázku na projektanta nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Na jednání rady by měl být k dispozici materiál s právním názorem, řekl dnes ČTK hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Minulý týden předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad, který proces výběru projektanta napadal. Již dříve antimonopolní úřad rozhodl, že soutěž je v pořádku. Odcházející hejtman tak může soutěž na projektanta podepsat. Zástupci vznikající nové krajské koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD, kteří jsou proti nové nemocnici, však Čunka opětovně vyzvali, aby smlouvu nepodepisoval. Čunek v reakci na to uvedl, že věc předá právníkům a počká na jejich právní názor.

Hejtman projekt nové nemocnice dlouhodobě prosazuje, krajské zastupitelstvo jej těsnou většinou schválilo. Podle Čunka by nová nemocnice měla stát osm miliard korun. Proti stavbě však byli i zástupci hnutí ANO, kteří byli dosud s lidovci v koalici, i někteří zástupci koaliční ODS, pro projekt naopak hlasovali někteří opoziční zastupitelé.

Nová nemocnice byla hlavním tématem krajských voleb a v odporu proti ní se shodli zástupci nově vznikající koalice. Zástupci ANO, Pirátů, ODS a ČSSD již 16. října podepsali koaliční smlouvu. Hejtmanem má být Radim Holiš, krajský volební lídr ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Koalice bude mít v zastupitelstvu 24 z celkových 45 mandátů.

Podle odpůrců nové nemocnice by stavba stála nakonec víc, než Čunek uváděl. Nelíbí se jim ani to, že stejně obsáhlou studii jako na novou nemocnici nenechal kraj vypracovat na ověření nákladnosti původně plánované rekonstrukce a dostavby areálu současné zlínské nemocnice.