Cime 3 kvartal 2024

Radní z Vysokého nad Jizerou kritizuje stav krajské silnice, ta čeká na dotace

Vysoké nad Jizerou (Semilsko) 8. února (ČTK) - Havarijní stav krajské silnice II/290 ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku kritizuje tamní radní Bohdan Blažek (NEZ). Žádá informace o nákladech na záplatování, které nikam nevede, a hrozí trestním oznámením na Krajskou správu silnic Libereckého kraje (KSS) kvůli nehospodárnému využívání veřejných prostředků. Silnice je hlavní komunikací ve Vysokém a dnes připomíná spíš tankodrom. Rekonstrukce je připravena, čeká jen na dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), řekl dnes ČTK ředitel KSS Jan Růžička.

Na přípravě rekonstrukce silnice II/290 od křižovatky v Roprachticích až po Příchovice se pracuje několik let. Podle původních plánů se měl více než 12 kilometrů dlouhý úsek silnice včetně průtahu Vysokým nad Jizerou dočkat rekonstrukce už v končícím programovacím období. Přípravu ale zkomplikovalo majetkové vypořádání. "Byla tam více než stovka vlastníků, v některých místech tam mapa vůbec nesedí se skutečností," řekl Růžička. Někteří vlastníci podle něj vypořádání s krajem odmítali, jiní měli přemrštěné požadavky, příprava se proto protáhla.

Vypořádat se tak v minulých letech podařilo jen zhruba 2,5 kilometru dlouhý úsek od Sklenařic po Vysoké, jehož oprava za více než 58 milionů korun skončila loni na podzim. Letos chtěl kraj navázat rekonstrukcí zbylé části silnice, která už má také stavební povolení, čeká ale na dotace. Náklady na projekt se podle Růžičky odhadují na 160 milionů korun a bez dotací to nepůjde. "Je to naše priorita, zatím ale stále čekáme na podmínky IROPu v novém programovacím období a na výzvu," dodal ředitel krajské správy silnic.

Místostarosta Vysokého nad Jizerou Jaroslav Nechranický (NEZ) ČTK potvrdil, že stav silnice, která městem prochází, je opravdu havarijní. Silničáři ji záplatují už deset let a s výkyvy teplot letos v zimě se její stav rychle zhoršuje. "Jde o zhruba půlkilometrový úsek silnice od náměstí, směrem na Liberec. Teď aktuálně je to o tom nejet tam padesátkou, ale tak dvacet a kličkovat a stejně se nevyhnete, protože to auto má čtyři kola a vždycky nějakou díru trefíte," řekl místostarosta.

Na připravované rekonstrukci by se mělo podílet i samo město, které podle Nechranického počítá s rekonstrukcí páteřního vodovodu a dostavbou dešťové kanalizace. "Předpokládám, že vzhledem k dotacím práce nezačnou dřív než v příštím roce," dodal za město Nechranický. Podle Růžičky se bude silnice opravovat po etapách, ve Vysokém by ale měly práce začít.