Cime 2 kvartál 2024

Radní schválili dohodu města, Prahy 8 a Metrostavu o Centru Palmovka

Praha 6. prosince (ČTK) - Pražští radní dnes schválili trojstrannou dohodu mezi hlavním městem, Prahou 8 a firmou Metrostav Alfa týkající se nedostavěného Centra Palmovka. Dokument umožní ukončit spory o torzo budovy a stavbu dokončit. ČTK to dnes sdělil městský radní Jan Chabr (TOP 09). Praha 8 zároveň zaplatí podle dohody Metrostavu zhruba 142 milionů Kč. Výměnou za budovu a pozemky pak od magistrátu dostane dotaci 550 milionů Kč a zároveň jí město odpustí dluh.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu. Minulé vedení Prahy 8 ale stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

"S ohledem na to, že se jedná o nešťastný milník minulosti a soubor nemovitostí, který má přejít do vlastnictví hlavního města, je nezbytné, aby byly vyřešeny veškeré spory a možné právní nároky jdoucí za městskou částí. Jedná se o jednu ze zanedbaných lokalit v Praze a aby bylo možné začít s její celkovou revitalizací a řešit území komplexně, je třeba aby nebyla zatížena dalšími právními a soudními spory. Což nám tato dohoda umožňuje," uvedl Chabr.

Dohodu minulý týden schválili zastupitelé Prahy 8. Podle starosty Ondřeje Grose (ODS) je přijatelným kompromisem, kdy se Metrostav soudně domáhal ještě vyšší částky, než na které se s radnicí nakonec domluvil. Původně hrozilo, že bude městská část platit až 214 milionů.

Magistrát navíc podle dohody poskytne radnici dotaci a odpustí dluh 250 milionů korun. Radnice dostala půjčku 300 milionů, které měla použít na dostavbu. K té ale nakonec nedošlo a městská část vrátila městu pouze část půjčky. Zbylou částku jí nyní odpustí. "Cílem bylo ochránit městskou část od bankrotu. Proto jsme jí odpustili povinnost vrátit dotaci," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Praha 8 se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí. Zmíněnou dotaci 550 milionů Kč bude radnici město vyplácet postupně v letech 2022 až 2026.

Centrum Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality Palmovky, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna. Co bude konkrétně v budově Centra Palmovky, zatím není jasné. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by mělo jít o administrativní prostory a v okolí budovy pak vzniknou byty.