Komatsu potřebu bagr

Radní Prahy: Zvažujeme, že omezíme možnost městských částí prodávat byty

Praha 20. ledna (ČTK) - Praha zvažuje, že by prodeje jednotlivých bytů městskými částmi nově podléhaly souhlasu městské rady. ČTK to sdělil radní města pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Nyní vedení Prahy schvaluje prodeje nad 50 milionů korun, což se týká pouze celých domů. Podle Chabra by bylo s ohledem na bytovou krizi v metropoli vhodné stejný postup zavést u všech nemovitostí k bydlení. Příští týden chce návrh předložit koaličním partnerům.

Všechen městský majetek v metropoli vlastní magistrát, městské části ho mají takzvaně svěřený a mohou s ním nakládat do hodnoty 50 milionů korun libovolně. Podle Chabra by však bylo namístě, aby město mělo v případě prodeje bytů právo veta. "Neznamená to nutně budoucí nesouhlas," podotkl.

Důvodem pro návrh je, že současná koalice považuje za jeden z hlavních problémů metropole drahé bydlení. Dostatečný městský bytový fond je podle radního klíčový k vytvoření smysluplné veřejné politiky dostupného bydlení. Dodal, že radnice při prodeji často argumentují potřebou získat peníze. "Ale městské části nemají být financovány rozprodejem klíčového majetku. To je na městu k vytvoření mechanismu financování," uvedl Chabr.

Změna by vyžadovala změnu statutu hlavního města, což je vyhláška, kterou se řídí vnitřní uspořádání metropole včetně vztahů mezi magistrátem a městskými částmi. Chabr uvedl, že k záměru na příští týden svolal jednání, kde ho bude prezentovat koaličním partnerům a pokusí se získat jejich podporu.

Podle nedávno zveřejněné analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) měl v polovině loňského roku magistrát 7265 bytů, zatímco 57 pražských městských částí jich mělo ve správě 23.080. Na konci března roku 2019 městské části podle dokumentu spravovaly 24.445 bytů a hlavní město 7757. Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů.

I když současné vedení města hovoří o ukončení privatizací, městský bytový fond se podle zveřejněných čísel stále snižuje. V případě magistrátu pokračují doprodeje již dříve schválených privatizací nájemníkům, stejné je to i v některých městských částech. Část z nich rozprodává byty i jednotlivě podle vlastních pravidel, případně schvaluje další privatizace. Radní města například tento týden zamítli privatizaci bytového domu s 96 byty nájemníkům, kterou plánuje Praha 14.

"Radní neměli všechny potřebné informace a vyžádali si jejich doplnění. Po doplnění některých podkladů radě předpokládáme, že bude žádosti městské části vyhověno," uvedl k tomu starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).

Vedení metropole chce podle loni schválené strategie městský bytový fond rozšiřovat o 500 bytů ročně, za poslední roky nicméně počet městských bytů klesá a nové se prakticky nestaví. Město podle vyjádření zástupců současné koalice plánuje vlastní výstavbu a také spolupráci se soukromníky, ať už jde o developerské firmy, stavební družstva nebo menší občanské spolky.