Cime 2 kvartál 2024

Radní Prahy schválili dvě velké směny nemovitostí se státem za 2,2 miliardy Kč

Praha 21. března (ČTK) - Praha chce v následujících měsících schválit dvě velké směny majetku se státem v celkové hodnotě 2,2 miliardy korun. Dnes je podpořili radní, ještě o nich budou hlasovat zastupitelé. Jak dnes po jednání rady řekl novinářům Jan Chabr (TOP 09), v první směně získá město výměnou za většinu areálu nemocnice Na Bulovce mimo jiné kasárny v Karlíně, areál na Bohdalci nebo budovu v Hybernské. Při druhé směně magistrát vymění své parcely v Nemocnici Na Homolce a Faustův dům na Karlově náměstí za zámek Veleslavín a další pozemky.

O směnách se státem jedná vedení magistrátu několik let, postup však za minulé vlády zablokovala otázka městských pozemků v Letňanech, které chtěl od Prahy získat bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) pro stavbu areálu pro úředníky. Nyní jsou podle Chabra jednání odblokovaná a ministerstvo financí, které má prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) směny na starosti, se k transakcím staví kladně. O prvním balíku by měli zastupitelé hlasovat v dubnu nebo v květnu a o druhém v červnu, řekl radní.

V první směně s hodnotou směňovaného majetku asi 1,8 miliardy získá magistrát za většinu areálu Fakultní nemocnice Na Bulovce prázdné kasárny v Karlíně, areál na Bohdalci vhodný k výstavbě městských bytů, pozemky u grafické školy v Hellichově ulici na Malé Straně, parcely vedle Základní školy Eden, pozemek v Záběhlicích pro výstavbu školy a bývalou budovu ministerstva vnitra, do které by se měl podle Chabra rozšířit Kampus Hybernská.

Při druhé směně v hodnotě asi 400 milionů korun město státu přenechá pozemky v Nemocnici Na Homolce a Faustův dům, který využívá Všeobecná fakultní nemocnice, ale vlastní jej magistrát. Výměnou získá Praha veleslavínský zámek, část zahrádkářské kolonie Na Balkáně a pozemky u sokolovny v Riegrových sadech.

Chabr dodal, že magistrát kromě toho jedná se státem o tom, aby mohl začít využívat zámek Veleslavín na základě smlouvy o výpůjčce už nyní. Mohla by tam podle něj vzniknout škola pro děti ukrajinských uprchlíků. "V horizontu týdne, maximálně dvou, jsme schopni zámek převzít," řekl radní.