Cime 3 kvartal 2024

Radní Prahy schválili dohodu s městskými částmi o Trojmezí

Praha 19. dubna (ČTK) - Pražský magistrát uzavře memorandum ohledně pozemků v oblasti takzvaného Trojmezí mezi Prahou 10, 11 a 15. Radní města schválili jeho znění, které ještě musí odsouhlasit zastupitelstvo města a dotčených městských částí. Město má podle návrhu usilovat o získání pozemků, které nyní v oblasti vlastní soukromí majitelé včetně developerských firem. Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) také podle radního Jana Chabra (TOP 09) připraví krajinářskou studii oblasti a zhodnotí její možnou zastavitelnost.

Trojmezí je rozsáhlým nezastavěným územím na pomezí Prahy 10, 11 a 15. Jeho součástí je přírodní park Hostivař - Záběhlice a chráněné území Meandr Botiče. Město vlastní v oblasti velkou část pozemků, další jsou pak podle Chabra v majetku restituentů a developerských firem, například Finepu nebo Kaprain Group. Město již o odkupech jedná, podle dřívějších informací zvažuje směnu s developery za jiné parcely.

Cílem společného postupu magistrátu a radnic Prahy 10, 11, 15 a 4 je podle memoranda to, aby byla lokalita v budoucnu využívána v maximální možné míře ve prospěch obyvatel městských částí i jiných částí Prahy. V co největší míře pak má být zachována zeleň, což prosazuje zejména Praha 10.

Magistrát podle dřívějších vyjádření Chabra nevylučuje, že by mohl část pozemků využít pro výstavbu městských bytů. Právě tím se má zabývat IPR, který dostal za úkol stanovit hranice zastavitelnosti. Chabr dříve také řekl, že s ohledem na postoj vedení Prahy 10 město nepočítá se stavbou na části Trojmezí, která pod ni spadá.

Oblast se developerské firmy, které tam vlastní pozemky, pokoušely v letech 2006 až 2010 zastavět. Proti se tehdy postavili místní a posléze jednotlivé radnice a magistrát. O zamýšlené výstavbě jednali radní i v říjnu 2015, kdy zamítli návrh změny využití několika pozemků, na nichž chtěl developer vybudovat domy, obchody, školy a kulturně-rekreační objekty.