husqvarna

Radní Plzně zřejmě oznámí vládě, že město nepodporuje gigafactory v Líních

Plzeň 25. listopadu (ČTK) - Zastupitelstvo Plzně uložilo radě, aby informovala vládu a veřejně sdělila, že město se současnými informacemi nesouhlasí s usnesením kabinetu z 19. října a nepodporuje výstavbu továrny na baterie do elektroaut, tzv. gigafactory na letišti v Líních u Plzně. Zastupitelé dále požadují, aby rada činila veškeré kroky k získání relevantních dat k projektu. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková. Na čtvrteční schůzi zastupitelů se o záměru továrny bouřlivě diskutovalo několik hodin.

Vláda považuje případnou investici Volkswagenu (VW) za 120 miliard korun za klíčovou pro transformaci českého autoprůmyslu, který vytváří desetinu hrubého domácího produktu země a čtvrtinu exportu, na elektromobilitu. Na 200 hektarech by od roku 2027 našlo práci až 4000 lidí. Obce se projektu obávají. VW se má vyjádřit, zda zvolí Líně nebo lokality v Polsku či Maďarsku, do konce roku.

"Jsem absolutně proti rušení letiště v Líních a proti implementaci gigafactory to tohoto regionu s nulovou nezaměstnaností. Potřebnost projektu pro region je nula," řekl na jednání zastupitelů primátor Roman Zarzycký (ANO). Jeho náměstek Pavel Bosák (Piráti), který je za město v pracovní skupině pro gigafactory na ministerstvu průmyslu, dodal, že nepodpoří záměr, o němž nemá žádné detailní informace. "Není to přínosný projekt. Myslím si, že poškodí i diverzifikaci ekonomiky, kterou tady máme. To jsem řekl panu (ministrovi financí Zbyňku) Stanjurovi," uvedl.

Opoziční zastupitel Petr Suchý (TOP 09) považuje za legitimní, že koalice (ANO, STAN, Piráti a Pro Plzeň) je proti výstavbě továrny na baterie. "Velikost a síla města je taková, že když se proti záměru postavíte, tak nebude," řekl. Podle něj vláda prvotně rozhodla v červnu na základě toho, že Plzeňský kraj tehdy neměl připomínky. "Buďte čitelní pro vládu. Řekněte: nechceme to a uděláme vše proti tomu, nedostanete metr městského pozemku," řekl. Stát podle něj nemůže vyvlastnit pozemky města, které má na letišti, u Ústavního soudu by Plzeň vyhrála.

Šéf opozičního zastupitelského klubu David Šlouf (ODS) vyzval vedení radnice, aby mělo kromě plánu A, tedy že nepovolí gigafactory, i plán B. "Aby pokud se to tady prosadí, i třeba proti vaší vůli, tak abyste mohli Plzni zajistit maximální bonusy - infrastrukturu, občanskou vybavenost, bytovou výstavbu a další. Není nejlepším plánem čekat, jak to dopadne," řekl.

Podle Bosáka už se technický úřad města věci věnuje. "Jakákoli naše úvaha o kompenzačních opatřeních se bude opírat o konkrétní znalost dat, která by nám mohl poskytnout jen vláda nebo investor," řekl. Magistrát má podle něj jasno, jaké parametry chce znát, a bude spolupracovat s krajem na formulaci zadání pro studii dopadů továrny na region. Plzeňský kraj ji zadá po verdiktu VW.

Primátor řekl, že vedení města se schází se zástupci zaměstnavatelů v regionu, kteří se projektu obávají. Jedná s hospodářskou komorou, piloty, aviatickými kluby a reaguje na požadavky kraje i státu. "Načítáme si veškeré argumenty, abychom se uměli objektivně rozhodnout," uvedl.

"Pokud říkáte, že s tím projektem nesouhlasíte, tak jste to na vládě neřekli. Pokud říkáte občanům: Jsme proti giagafactory a bojujeme proti ní, tak to neděláte, kromě otevřeného dopisu panu premiérovi," řekl opoziční zastupitel a ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle něj vedení města postoj k továrně zatím nezveřejnilo. "Prosaďte usnesení v zastupitelstvu. Ať se město jasně vyjádří a řekne, že bude dělat vše proti tomu, aby továrna Volkswagenu tady nikdy nebyla, uvedl Baxa, který ji chápe jako strategickou pro ČR.