husqvarna

Radní Brna zatím neprojednali, zda doporučí schválení územního plánu

Brno 8. června (ČTK) - Radní Brna dnes neprojednávali, zda doporučí červnovému zastupitelstvu schválit či neschválit návrh územního plánu. Vrátí se k tomu za týden. Vedení města o tom dnes informovala na briefingu po jednání rady. K návrhu má výtky například koaliční ODS, primátorka Markéta Vaňková uvedla, že v návrhu zatím spatřuje vady. Brno má územní plán z roku 1994 a jeho podoba ani po aktualizacích už neodpovídá potřebám.

Současný územní plán přestane platit v roce 2028. Původně měl ale přestat platit už letos, a proto po volbách v roce 2018 nová koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD označila nový územní plán za prioritu a začala na jeho podobě pracovat. Ve volebním období se ale termín posunul.

Rada Brna dnes podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) zařadila příslušný bod na zastupitelstvo, usnesla se také na tom, že návrh územního plánu se má zveřejnit. "K tomu vlastnímu doporučení ke schválení či neschválení návrhu územního plánu se vrátíme na příští radě," uvedl Hladík. Podle něj jsou ještě některé záležitosti, které je třeba ještě projednat. "Žádný návrh územního plánu není dokonalý, a tak k tomu přistupuji i já. Po jeho vydání rozhodně budou nutné další změny a úpravy, to prostě tak je. Když si ale položím na misku vah vydat ten územní plán, nebo jej teď nevydat, tak pořád ta první miska vah je pro mne víc," uvedl Hladík.

Vaňková uvedla, že ohledně návrhu územního plánu měli s kolegy z ODS v úterý poměrně dlouhé jednání "Musím bohužel konstatovat, že v tuto chvíli nebyly všechny naše pochybnosti rozptýleny, takže prozatím jsme neučinili definitivní závěr a čekáme na výsledky dalších jednání," uvedla Vaňková. Největší problém je podle ní ohledně záležitosti s pozemky, které stát kdysi bezúplatně převedl na Brno.

Náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD) uvedl, že územní plán město nutně potřebuje a že by pro něj velice rádi hlasovali. "Ale je nejprve nutno vyřešit záležitost toho, aby město nemuselo vracet pozemky, které získalo bezúplatně od státu a které byly městu vydány s podmínkou, že tam nedojde ke změně územního plánu. Chceme, aby bylo garantováno, že město o ty klíčové pozemky nepřijde," uvedl Oliva. Podle něj jde zatím o devět hektarů, není ale vyloučeno, že půjde o větší plochu.

Náměstek Tomáš Koláčný (Piráti) už dříve uvedl, že pokud by měl mít dokument vady, které by ho zpochybnily, schválení návrhu by se odložilo do příštího volebního období. Sám ale doufá, že se tak nestane. Volby jsou v září.