Komatsu potřebu bagr

Rada kraje schválila návrh koupě firmy, která vlastní zchátralé lázně v Plzni

Plzeň 23. srpna (ČTK) - Radní Plzeňského kraje schválili návrh na odkoupení společnosti, která je vlastníkem budovy bývalých městských lázní v centru Plzně. Ve zchátralém, částečně památkově chráněném objektu, kde je dnes jen paintballová střelnice, by měly být sály, výstavní prostory, depozitáře galerie, klubovny pro talentované děti a environmentální centrum. Definitivní slovo budou mít krajští zastupitelé na svém jednání 5. září, řekla ČTK po mimořádném jednání rady mluvčí kraje Eva Mertlová. Zástupci opozice považují schválený záměr za nesmysl a populismus.

Italský investor, který budovu koupil v roce 2007 za 24 milionů korun, tam chtěl vybudovat byty a hotel, ale plán zatím neuskutečnil. Stav lázní se nelíbí mnohým Plzeňanům, jsou podle nich spolu se zdevastovaným "skleněným peklem" Carimex na Rokycanské třídě největšími ostudami krajského města. Radnice se v květnu dohodla s developery, že Carimex příští rok zboří a v roce 2024 začnou na jeho místě stavět komplex bytů a kanceláří s obchodním centrem.

Pro lázně si kraj nechal letos v březnu vypracovat znalecký posudek na odkup stoprocentního podílu společnosti TWB Praha s.r.o., která je vlastní. Cena nemovitostí a pozemků byla stanovena na 140 milionů korun, kterou bude kraj respektovat. Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) italský majitel firmy TWB nabídnutou cenu akceptoval, kraj víc peněz nedá. "Využití budoucích opravených prostor vychází z objemové studie bývalých městských lázní, kterou vypracoval plzeňský Soukup Opl Švehla," uvedla mluvčí.

Podle náměstka hejtmana Josefa Bernarda (STAN) má teď kraj jedinečnou příležitost umístit do lázní multifunkční sál, expozice a depozitáře Západočeské galerie, konferenční sály a prostory pro talentované děti ze střediska Radovánek, environmentální centrum zaměřené na změnu klimatu ve městech, prostory pro prodejní výstavy a propagaci oblastí kraje i centrum pro folklórní soubory. "Objemově získáme více než dvojnásobný prostor oproti plánované budově nové galerie v přibližně stejné hodnotě," řekl.

Opozice záměr kritizuje. Podle šéfa zastupitelského klubu ODS Pavla Karpíška jde o ekonomický nesmysl a populismus před komunálními volbami. Vedení kraje by mělo řešit novostavbu své Západočeské galerie v Plzni, která je kompletně připravená a kam by se uložily velmi cenné sbírky obrazů z nevyhovujících depozitářů. Podle ekonomického náměstka hejtmana Romana Zarzyckého (ANO) se ale náklady na novostavbu stále zvyšují a dnes přesahují 1,5 miliardy korun. To si kraj bez výrazné dotační podpory podle něj nemůže dovolit, protože by musel výrazně omezit výdaje. Vedení kraje nicméně stavbu nevzdává a dál jedná s ministerstvy o dotacích. "Zároveň ale navrhujeme lázně jako alternativu, ale neví se, jestli bude přijatá," řekl krajský radní Libor Picka (STAN). Dřívější posudek už sice řekl, že lázně nejsou vhodné na galerii, ale součástí hotového projektu na obnovu lázní, který nechali zpracovat Italové, je stavba nové výškové budovy, kam by se galerie vešla.

Z lázní se má podle Bernarda stát živý objekt sloužící občanům regionu, pokud kraj příležitost koupě nevyužije, bude budova dál chátrat. "Předpokládáme využití zelených střech, fasád a teras. Budova bude primárně vytápěná soustavou tepelných čerpadel a samozřejmostí bude fotovoltaika," řekl. Ve vrchním patře má být prosklená kavárna.

Ještě před 5. zářím budou mít podle mluvčí zastupitelé k dispozici veškeré materiály - znalecký posudek i objemovou studii využití budovy a ve středu mohou přijít na seminář k tématu. Podle Špotáka se jim rozešlou všechny řádné podklady ve čtvrtek.