husqvarna

Pyrotechnici začali s průzkumem na obchvatu Břeclavi, stavět se má v roce 2024

Břeclav 1. června (ČTK) - Pyrotechnici dnes začali s průzkumem budoucí trasy obchvatu Břeclavi, který by se měl začít stavět v roce 2024. Průzkum je potřeba udělat kvůli tomu, že jen pár set metrů od budoucí silnice stála do konce druhé světové války muniční továrna Muna, kterou Němci vyhodili do povětří při ústupu v roce 1945 a dodnes se v okolí nacházejí výbušniny. Zároveň se o Břeclav intenzivně bojovalo, protože šlo o důležitý železniční uzel. Průzkum by měl být hotový do konce letošního roku, řekli dnes novinářům pyrotechnik Petr Dostál a ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Fiala.

Průzkum se bude dělat na 42 hektarech. Základní průzkum se dělá do hloubky jednoho metru a tam, kde se očekávají práce do větší hloubky, se bude dělat ještě podrobnější. "Očekáváme, že určitě něco najdeme. Když se tak stane, zavoláme policii a ta zajistí likvidaci. Ze zkušenosti víme, že čím blíže jsme Muně, tím přibývá střepin a ve větší vzdálenosti jsou rozlítané granáty ráže 152 milimetrů," řekl Dostál. Blízko je i Boří les, což je lokalita, kterou pyrotechnici prohledávají metr po metru už několik let, aby ji vyčistili od nevybuchlé munice.

Přípravu stavby břeclavského obchvatu provázel roky odpor různých spolků kvůli tomu, že povede velmi cennou přírodou. Spolek Děti Země přestal přípravu blokovat před několika lety, když soud nařídil sadu kompenzačních opatření, která zajistí v okolí Břeclavi zlepšení stavu přírody. "Dnes už můžeme říct, že tato opatření jsou účinná," řekl Fiala. I přesto nepředpokládá, že cesta ke stavebnímu povolení bude hladká. Silničáři pracují na tom, aby projektová dokumentace byla pro žádost o stavební povolení hotová příští rok na jaře, aby se mohlo v roce 2024 začít stavět. "Historicky se pracovalo s cenou 1,7 miliardy korun, ale současný vývoj ceny výrazně zvyšuje," poznamenal Fiala.

Příští rok se v trase budoucího obchvatu bude dělat ještě archeologický průzkum. Podle starosty Svatopluka Pěčka (ANO) se očekávají největší nálezy v místech, které jsou nejblíže Pohanska, jež je bohatou archeologickou lokalitou.

Obchvat Břeclavi uleví od tranzitní dopravy, denně přes město projede průměrně okolo 20.000 aut. "Do města už nebudou muset zajíždět auta, která míří do průmyslových podniků. Navíc město nemá dnes žádnou objízdnou trasu. Když se stane na průtahu nějaká nehoda, doprava kolabuje," řekl Pěček.