Komatsu potřebu bagr

První polovina městského okruhu v Žabovřeské ulici v Brně bude brzy hotová

Brno (ČTK) - Silničáři na stavbě části brněnského velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici finišují s pracemi v jízdním pásu ve směru z Pisárek do Žabovřesk. Vznikl zde krytý úsek částečně zapuštěný do svahu, tzv. galerie, a od 1. srpna na něj bude moct být převedena doprava ze staré silnice. Místo té začne vznikat jízdní pás v opačném směru, řekla ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

V jižní části Žabovřeské se staví již téměř tři roky, protože nejprve bylo nutné postavit tunel pro tramvaje, kterým se jezdí od letošního 1. května. Od té doby mohou silničáři pracovat už výlučně na stavbě silnice, která je vtěsnaná mezi tramvajovým tunelem a řekou Svratkou. "Nyní dokončujeme propojení technologií v galerii. Až do ní převedeme provoz, stále se bude jezdit jedním pruhem v každém směru. A začneme pracovat na stavbě jízdního pásu v opačném směru," popsala Trubelíková.

Definitivní zprovoznění se očekává od podzimu příštího roku. Od té doby by měla být Žabovřeská plynule průjezdná. V současnosti se totiž tvoří z obou stran kolony kvůli tomu, že navazující úseky jsou čtyřpruhové, zatímco tento úsek zůstával dlouho pouze dvoupruhový.

Kromě silnice se v okolí staví ještě tři kilometry chodníků a cyklostezek a po dokončení stavby bude Wilsonův les výrazně lépe přístupný od řeky a od Kamenomlýnského mostu. Mimo jiné se zde také po dokončení stavby vysadí zhruba 900 stromů.

Velký městský okruh se přestavuje i na Tomkově náměstí. Zde se po většinu času jezdí ve dvou pruzích v každém směru, ale od soboty bude nutné kvůli pokračující stavbě omezit provoz do jednoho pruhu v každém směru až do 18. srpna. Na jeden pruh v každém směru je dlouhodobě omezený provoz také v Bauerově ulici kolem výstaviště a kvůli stavbě protipovodňových opatření také na Poříčí.