Komatsu potřebu bagr

První etapa rozšíření dálnice D1 v Brně by podle Mátla mohla začít v létě

Brno (ČTK) - Čtyři stavby brněnského velkého městského okruhu v části Bauerova a Žabovřeská ulice, Tomkovo náměstí a Rokytova ulice by měly být hotové do konce příštího roku. Přespříští rok chce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájit stavbu Vinohradského tunelu, který doplní východní část obchvatu. Letos by také mohly začít práce na rozšíření dálnice D1 na šest pruhů v Brně. ŘSD už vybralo zhotovitele, řekl dnes novinářům při kontrolním dni na Tomkově náměstí generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

"Takhle obrovské stavby uvnitř města jsou velmi komplikované, ale věřím, že do konce příštího roku budou všechny tyto rozestavěné úseky velkého městského okruhu hotové. Poté bychom chtěli začít s Vinohradským tunelem, letos plánujeme vybrat dodavatele a zhotovitele průzkumné štoly tunelu. Zahájení stavby v roce 2025 nebo 2026 lze po technické stránce stihnout," řekl Mátl.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že vláda je nyní uprostřed debaty o tom, jak zvládnout rozpočet pro příští rok, velký městský okruh podle něj ale patří mezi priority, na které by se měly peníze poskytnout. "Brněnský okruh, stejně jako dálnice D52, D35 nebo pražský okruh, patří mezi klíčové stavby. Míra rozestavěnosti velkého městského okruhu v Brně je unikátní, cena rozestavěných investic přesahuje pět miliard korun. Myslím, že nikde v Česku se nestaví v tak intenzivním provozu," okomentoval.

Mátl vyzdvihl spolupráci se zástupci Brna, kteří obyvatele o dopravních omezeních způsobených stavbou informují, a vnímá, že řidiči je chápou. Připomněl, že v létě se na Tomkově náměstí změní dopravní režim a auta budou jezdit jinými pruhy. Doprava ale stále zůstane omezená. Po dokončení stavby bude velký městský okruh funkční od Husovických tunelů po křižovatku s Rokytovou ulicí pod sídlištěm Vinohrady. Doprava směřující od Tomkova náměstí na Vinohrady a do Líšně se vyhne křižovatce Svatoplukovy a Rokytovy ulice. Silničáři postupně staví estakádu, která překlene železniční trať v Židenicích.

ŘSD chce také v nejbližších letech zvýšit kapacitu dálnice D1 na jižní části obchvatu Brna. "Vybrali jsme zhotovitele rozšíření dálnice na šest pruhů a už letos bychom měli zahájit první úsek mezi křižovatkou Brno-jih a Brno-centrum. Nevíme zatím, kdy přesně práce začnou, ale mělo by to být v letních měsících, aby do zimy byla určitá etapa hotová. Přesný harmonogram budeme řešit po podepsání smlouvy se zhotovitelem," dodal Mátl.