Komatsu potřebu bagr

První část obchvatu Prostějova bude zprovozněna na začátku září

Prostějov 22. srpna (ČTK) - První část nového severního obchvatu Prostějova, jehož stavba byla zahájena před dvěma lety, bude zprovozněna ve středu 1. září. Automobily budou moci jezdit v úseku od Olomoucké ulice až po odbočku na Smržice. Ve stejný den bude uvedena do zkušebního provozu také nová okružní křižovatka v Kostelecké ulici, avšak zatím pouze ve směru na Kostelec na Hané a na Prostějov. Celý severní obchvat má být zprovozněn do konce letošního roku, původní plány počítaly s jarem příštího roku. ČTK to sdělil primátorův náměstek Jiří Rozehnal (ANO).

V druhé polovině letošního roku budou podle Rozehnala pokračovat práce na hlavním velkém mostu přes železniční trať a Kosteleckou ulici, poté přijdou na řadu terénní úpravy kolem celé stavby obchvatu a zprovoznění cyklostezky z Prostějova do Kostelce na Hané. "Předpoklad dokončení mostu a tím pádem zprovoznění celého obchvatu je do 31. prosince, což je proti termínu jaro 2022 pozitivní zpráva," uvedl Rozehnal. Stavba obchvatu kvůli pandemii koronaviru zpočátku nabrala mírné zpoždění, které se ale podle Rozehnala podařilo nakonec dohnat.

Trasa obchvatu vede od obchodní zóny nedaleko dálnice směrem na západ až k hlavní silnici na Konici. Obchvat Prostějova je důležitý pro odklon dopravy z centra, kterým denně projíždějí tisíce automobilů. Centrum Prostějova patří dlouhodobě k místům s nejhorším stavem ovzduší v regionu. Investorem dopravního projektu za 355 milionů korun je Olomoucký kraj a prostějovská radnice jej spolufinancuje. Většinu nákladů pokryje dotace z evropských fondů.

Přípravné práce na projektu severního obchvatu Prostějova zabraly úřadům dva roky. Bylo třeba vykoupit pozemky od 120 vlastníků. Pět pozemků pro obchvat bylo nakonec vyvlastněno. "Buď nebyli vlastníci nebo jsme se nemohli dohodnout," uvedl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko).

V budoucnu by měly vzniknout i navazující obchvaty obcí ve směru z Prostějova na Konici. Problém s vysokou hustotou dopravy trápí hlavně obyvatele v nedalekém Ptení.