Komatsu potřebu bagr

První byty v Nové Zbrojovce půjdou do prodeje v létě, centrum tam otevře Tesla

Brno (ČTK) - První byty v areálu Nové Zbrojovky, kde staví městskou čtvrť developer CPI Property Group, by měly jít do prodeje letos v létě. Developerská společnost dokončuje administrativní budovu označenou D4 a halu pro prodejní a servisní centrum automobilky Tesla. Zároveň má platná povolení pro dalších 110.000 čtverečních metrů zastavěné plochy a pracuje na podkladech pro další etapu. ČTK to řekl ředitel projektu Nová Zbrojovka z CPI Miroslav Pekník.

"Aktuálně vyjednáváme o obsazení administrativní budovy D4 s 10.500 čtverečními metry plochy a máme několik zájemců. Mezi dalšími 110.000 čtverečními metry zastavěné plochy, na kterou máme povolení, jsou další administrativní budovy, ale také 500 bytů k prodeji a 150 nájemních bytů, i nějaké obchodní jednotky nebo jednotky určené pro sport. Na podzim by mělo otevřít prodejní a servisní centrum amerického výrobce elektromobilů v části, která k původní Zbrojovce přiléhá, ale pozemky jsme koupili od soukromého vlastníka," doplnil Pekník.

Otevření nového prodejního a servisního centra Tesla, které bude druhé v České republice, bylo oznámeno na brněnském představení nového modelu Tesla X v Nové Zbrojovce loni na podzim. Automobilka má zatím v areálu prodejní stánek, kde nabízí testovací jízdy.

"Plánování první fáze výstavby je dokončené, povolovací procesy jsou hotové. Výstavbu bytových domů jsme v loňském roce pozastavili kvůli situaci na trhu a vysokým úrokovým sazbám. Pokud víme, aktuálně je na trhu v Brně připraveno 1600 bytů, což je přibližně roční zásoba. Očekáváme ale další snížení úrokových sazeb, které by mohlo oživit poptávku po bydlení v druhé polovině letošního roku," uvedl Pekník.

Doplnil, že v současnosti vznikají speciální prodejní stránky. Byty v Nové Zbrojovce by měly mít srovnatelnou cenu za čtvereční metr jako ostatní projekty novostaveb v Brně, tedy okolo 130.000 korun, CPI Property Group je však chce vybavit ve vyšším standardu.

Společnost plánuje jako součást první fáze stavbu 150 nájemních bytů, které bude sama spravovat. Zahajuje také povolovací procesy pro druhou etapu. "Začátek stavby druhé fáze je závislý na dokončení stavby protipovodňových opatření, které jsou v režii města, město zároveň řeší napojení ulic Šámalova a Markéty Kuncové a také na stavbě mostu. Po dokončení těchto staveb přibližně za tři roky se území Zbrojovky otevře a bude možné plynule navázat se stavbou druhé fáze," dodal ředitel projektu Nová Zbrojovka.

Nová Zbrojovka je vznikající čtvrť v brněnských Židenicích o rozloze 22 hektarů. Regenerace území někdejší továrny Zbrojovka má trvat zhruba do roku 2033 a bude stát kolem 22 miliard korun. Součástí projektu je 2500 bytů a 300.000 metrů čtverečních kancelářských a komerčních ploch. Kromě kanceláří a bytů v areálu bude náměstí, kulturní centrum, multifunkční sportovní hala, škola a školka. Demoliční práce v areálu začaly v roce 2017.