Komatsu potřebu bagr

Průzkum: Zvýšení nájmu v posledním roce postihlo dvakrát častěji ženy než muže

Praha (ČTK) - Zvýšení nájmu v posledním roce postihlo dvakrát častěji ženy než muže. Souvisí to hlavně s tím, že ženy častěji mají vícečlennou domácnost a bydlí ve větších bytech než muži, ale zároveň podle statistik pobírají nižší platy. Vyplývá to z průzkumu společnosti Creditas Real Estate, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Odpovídalo v něm 1050 lidí bydlících v podnájmu. V otázkách kolem nájemního bydlení se jinak muži a ženy téměř shodnou.

Ceny nájemného v posledních měsících vzrostly, protože se zvýšil zájem o nájemní bydlení kvůli zhoršené dostupnosti hypoték, které lidi používají pro pořízení vlastního bydlení. Kolem 40 procent mužů i žen preferuje dlouhodobý nájem a plánují v budoucnu pořízení vlastní nemovitosti, ukázal průzkum.

Rozhodující při výběru nájemního bytu byla pro 83 procent dotazovaných cena. "Třetinu příjmů a více vydá za nájem 39 procent žen a 37 procent mužů," uvedli autoři průzkumu. Souvisí to s příjmy, méně než 30.000 korun měsíčně pobírá 27 procent mužů a 42 procent žen a nad 60.000 korun za měsíc má 17 procent mužů a jen desetina žen.

Přesto o přestěhování do menšího a levnějšího bytu uvažuje jen méně než desetina žen i mužů. U žen to může souviset i s tím, že z nich téměř polovina žije ve tří a vícečlenných domácnostech, samy bydlí jen v desetině případů. Mezi muži naproti tomu patřila mezi svobodné téměř čtvrtina účastníků průzkumu, nejčastěji byli ve věku mezi 40 až 50 lety. I proto muži častěji než ženy vyhledávají pro nájem menší a plně vybavené byty.

Creditas Real Estate je součástí české investiční skupiny Creditas, dříve známé jako V Invest. Skupina podniká hlavně ve finančních službách, realitách a energetice. Její portfolio čítá přes tisíc obytných jednotek v desítkách projektů.