Komatsu potřebu bagr

Průzkum: Zájem o investování vzrostl o 72 %. Mezi Čechy vede zlato

Podle průzkumu, který provedla společnost BrikkApp ve spolupráci s WebMedea services, se Češi více zajímají o investování. V lednovém meziročním srovnání došlo k 72% nárůstu zájmu. Nejvíce česká populace důvěřuje investici do zlata (55 %) a cenných papírů (12,5 %). S covidovou pandemií se také lidé zajímají o ‚pasivní příjem‘. Zajímavou příležitost pro českou společnost přinášejí v době finanční krize stále i kryptoměny (6,5 %) a nemovitosti (6,2 %). Narůstá i zájem o crowdfunding. Výsledky průzkumu se odvíjejí od množiny 1300 hledaných klíčových slov z internetových vyhledávačů.

O investování se Češi zajímali především v období Nového roku. V lednovém meziročním srovnání došlo k 72% nárůstu online zájmu o investování. Oproti lednu 2020 došlo dokonce k více než 210% nárůstu. „Ze zkušenosti z oboru víme, že tento vrchol je daný finanční sumarizací uplynulého roku v populaci a plánováním roku následujícího. Ze získaných dat je vidět, že poptávka po investování každoročně stoupá,“ komentuje David Trojan z WebMedea services.

Při výběru komodit vedou cenné kovy

Pro českou populaci stále nejzajímavější investice do zlata (55 %) či stříbra (10 %). Tyto dva cenné kovy zaujímají téměř dvě třetiny poptávky. Po cenných papírech (12,5 %), kam zahrnujeme jak akcie, tak dluhopisy, se objevuje zvýšená poptávka po ‚moderním způsobu investování‘, a to do kryptoměn (6,5 %) - zde nejvíce převažuje stále bitcoin a nově také ethereum. Nezanedbatelnou část zaujímají i nemovitosti (6,2 %), zde se uživatelé nejvíce poptávají po investičních bytech. Podle odborníka Jana Večerky z crowdfundingové platformy BrikkApp tento zájem neovlivní ani inflace. „S rostoucím nájemným rostou i zisky pronajímatelů. Inflace sice může zdražit život nájemníkům, ale pravděpodobně přinese vyšší zisky těm, kteří vlastní pronajímané nemovitosti. V důsledku toho lze s jistotou říci, že v příštích letech na trh s nemovitostmi bude mít významný dopad inflace, která pracuje ve prospěch majitelů nemovitostí,“ komentuje odborník.

‚Pasivní příjem‘, trendy pojem z dob covidu

S covidovou pandemií se lidé více začali zajímat o pojem ‚pasivní příjem‘ a způsoby, jakými ho dosáhnout. Lehce narůstá i zájem o pojem realitní crowdfunding/real estate crowdfunding. Více zpřístupnit tento druh investování chce zakladatel české firmy BrikkApp, Jan Večerka. „Rok na trhu nám ukázal, že lidé mají o mikroinvestování zájem. Zároveň ale cítíme i potřebu, kdy lidé chtějí investovat, ale nechtějí procházet detail každé investiční příležitosti. Právě tito uživatelé ocení novou funkci autoinvest,“ říká.

V krizi vede zlato

„Zajímavé chování jsme odhalili na začátku tohoto roku, tedy na samotném počátku ekonomické krize, kdy opadl zvyšující se zájem o investování do kryptoměn, cenných papírů a nemovitostí. Lidé se namísto toho uchýlili k tradičním komoditám – zlatu a stříbru,“ popisuje David Trojan. Když hrozí inflace, investoři se vrhají na zlato a jeho ceny prudce rostou. Drahé kovy jsou také relativně odolnou investicí proti recesi, protože v důsledku otřesů na trhu papírová aktiva padají, zatímco zlato si udržuje svou hodnotu. Zlatu se obvykle nedaří na býčích trzích, ale investoři ho považují za bezpečnou záchranu v dobách krize,“ potvrzuje Večerka.

Odvážné láká alkohol i lego

Během posledních let také bylo možné sledovat zajímavý průběh u méně běžných komodit. Na přelomu let 2021/2022 došlo ke zvýšenému zájmu o možnost investic do lega, a to především díky uvedení knihy ‚Lego jako investice‘ na české pulty, díky které se ve společnosti začalo výrazněji mluvit o této formě investic. Výrazný nárůst sledujeme od září 2020 i u zájmu o investiční alkohol.

O BrikkApp

Realitní crowdfunding je skvělý nástroj, díky němuž mohou lidé využívat investiční příležitosti, které byly dříve přístupné pouze velmi bohatým jednotlivcům. BrikkApp umožňuje Investorům participovat na výnosů z realitních projektů z České republiky, Rakouska, Německa, Nizozemí, Velké Británie a Lotyšska. Výnos se obvykle pohybuje mezi 6 až 12 procenty. Výhodou realitního crowdfundingu je, že investice je kryta fyzickým aktivem, které má vždy hodnotu. Z tohoto důvodu je riziko absolutní ztráty vložené investice velmi nízké.

Více na https://brikkapp.com/cz.

O WebMedea services s.r.o.

Vlastní webová aplikace WebMedea poskytuje komplexní pohled na nabídku a poptávku zboží, služby i sociální témata v rámci českého internetu. Výsledky zobrazuje v reálném čase prostřednictvím přehledů. Ty pracují s klíčovými slovy, weby a jejich vlastníky. Nabízí interaktivní procházení souvislostí a snadnou tvorbu analýz. Více na https://www.webmedea-services.cz/.