Cime 3 kvartal 2024

Průzkum: Většina domácností chce pokračovat v energetických úsporách bydlení

Praha 12. ledna (ČTK) - Většina majitelů rodinných domů už provedla nějaké úpravy ke snížení energetické náročnosti bydlení, více než polovina v nich chce pokračovat i v letošním roce. Tři čtvrtiny lidí, kteří přistupují k rekonstrukcím, je hradí z vlastních úspor, jen malá část využívá hypotéku nebo stavební spoření. Vyplývá to z průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS), který má ČTK k dispozici.

Z průzkumu vyplývá, že 85 procent majitelů rodinných domů přistoupilo k energeticky úsporným opatřením. Třetina domů má zateplené zdi, polovina majitelů vyměnila okna nebo dveře. Solární panely si pořídilo devět procent majitelů domů, tepelné čerpadlo osm procent, rekuperaci tepla dvě procenta. Podle předsedy představenstva SSČS Libora Vošického je stále velký potenciál ke snížení energetické náročnosti českých domácností.

Pro 80 procent domácností je hlavním motivem plánovaných úprav úspora peněz. Tři desetiny domácností považují za významný důvod také snahu chovat se ekologicky. Pro 14 procent hraje roli nejistota a neochota topit plynem kvůli válce na Ukrajině.

Rekonstrukce ke snížení energetické náročnosti bydlení lidé financují zejména z úspor, platilo je tak 77 procent dotázaných. Dvanáct procent využilo hypotéku, jedenáct procent úvěr ze stavebního spoření.

O státní dotaci na úsporná opatření podle průzkumu požádala čtvrtina lidí, kteří k rekonstrukcím přistoupili. Pro 40 procent lidí je proces žádosti o dotace příliš složitý. Pro některé zájemce je nevýhodou i to, že se dotace proplácí zpětně, takže je nutné úpravy nejprve financovat z jiných zdrojů.