husqvarna

Průzkum: V Česku se loni postavil rekordní počet skladových ploch

Praha 29. ledna (ČTK) - V Česku se loni postavil rekordní počet skladových a výrobních ploch v průmyslových parcích. Celkem bylo dokončeno přes 1,1 milionu metrů čtverečních, což je meziročně nárůst o 121 procent. Z dat Industrial Research Forum (IRF), které má ČTK k dispozici, vyplývá, že dohromady dosáhla plocha moderních průmyslových prostor v ČR zhruba 10,8 milionu metrů čtverečních. Přetrvává nízká neobsazenost, která je přibližně jedno procento.

Ve čtvrtém čtvrtletí bylo podle IRF, jehož členy jsou realitní poradenské společnosti CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a JLL, dokončeno 167.300 metrů čtverečních skladových ploch ve 12 průmyslových parcích, meziročně o deset procent více. Celkově za rok počet nových ploch dosáhl přibližně 1,1 milionu metrů čtverečních. "Toto množství představuje největší objem nově dokončených ploch na českém trhu s průmyslovými nemovitostmi v kalendářním roce," uvedla IRF.

Největší park loni vyrostl v Olomouckém kraji u Kojetína, kde developer Panattoni postavil pro Amazon nové centrum o velikosti 187.000 metrů čtverečních za zhruba pět miliard korun.

Nejvyšší nájemné se podle IRF v Česku pohybovalo ve čtvrtém čtvrtletí od 7,50 do 7,90 eur (asi 180 až 190 Kč) za metr čtvereční měsíčně. V Praze začíná od 8,50 eur (204 Kč). Výše nájemného za kancelářské vestavby je 9,50 až 12,50 eur (228 až 300 Kč) a servisní poplatky jsou mezi 0,65 až jedním eurem (16 až 24 Kč) za metr čtvereční na měsíc. Společnost Procházka & Partners uvedla, že s růstem cen za spotřebu se jedná o zdražení 50 až 70 procent za rok a půl.

"Začínáme v některých sektorech vidět trend nižšího využívání pronajatých prostor, které byly zasmluvněny v rámci expanzí posledních tří let, jako příklad lze uvést oblast e-commerce. V tomto sektoru klesá poptávka a začíná se objevovat trend podnájmů. Vzniká nová konkurence prostorům nabízeným developery a zároveň se začínají opět objevovat flexibilnější nájemní smlouvy," řekl Petr Narwa, šéf transakcí a konzultačního servisu z Procházka & Partners.

Pro letošek analýza IRF očekává dokončení kolem milionu metrů čtverečních skladových a výrobních ploch, z nichž je zhruba 60 procent předpronajato. Přes polovinu prostor v rozestavěných halách se nachází v Karlovarském, Plzeňském a Jihomoravském kraji.

Například CTP, developer průmyslově-logistických nemovitostí, letos otevře dvě haly v CTParku Prague North, jednu o rozloze 32.000 metrů čtverečních a druhou 20.000 metrů čtverečních. "Reagujeme na dlouhodobě vysokou poptávku po prémiových průmyslově-logistických prostorech třídy A v Praze a jejím blízkém okolí, kde se již žádné nové prostory tohoto typu v následujících letech nabízet nebudou," řekl Jakub Kodr, obchodní ředitel CTP pro Česko.

Míra neobsazenosti ploch dosáhla v Česku koncem loňského roku 1,18 procenta, před rokem byla 1,6 procenta. V regionu Prahy a okolí je neobsazenost skoro nulová. S ohledem na probíhající krizi to podle analýzy IRF prokazuje odolnost českého průmyslového trhu.