Komatsu potřebu bagr

Průzkum: Tržby projektových firem meziročně klesnou o 7,6 pct

Praha 1. dubna (ČTK) - Tržby projektových firem letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru meziročně klesnou o 7,6 procenta, příští rok o 1,3 procenta. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 65 projektovými firmami. Ještě v polovině února počítaly s růstem o 3,2 procenta letos a dvě procenta v příštím roce.

"Společnosti se potýkají se zrušením nebo prodloužením stávajících zakázek, zároveň čelí tomu, že mnoho jejich obchodních schůzek bylo zrušeno v souvislosti s vládními opatřeními. Toto se samozřejmě promítá i do očekávání společností ohledně vývoje trhu i tržeb," uvedl ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Podle něj se odhady mohou posunout oběma směry, záležet bude na tom, jak dlouho budou opatření trvat. "Důležité bude také to, zda budou mít vládní opatření na podporu firem pozitivní dopad," doplnil Vacek.

O něco optimističtější jsou projektanti, kteří se věnují převážně pozemním stavbám, tedy výstavbě bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů. Ti předpokládají letošní pokles o 7,1 procenta, v příštím roce mírný růst o 0,2 procenta.

Firmy, které se specializují převážně na inženýrské stavitelství, tedy hlavně dopravní infrastrukturu, předpokládají letos pokles v průměru o 8,1 procenta, v příštím roce o tři procenta.

Stavební firmy podle průzkumu CEEC Research očekávají letos meziroční pokles oboru o 10,1 procenta, příští rok o 3,1 procenta. Ještě v polovině února počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce.

Podle Českého statistického úřadu loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,7 procenta. Pozemní stavitelství, tedy hlavně stavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, stouplo o 2,2 procenta. Inženýrské stavitelství, které je tvořeno hlavně výstavbou dopravní infrastruktury, vzrostlo o 4,1 procenta. Předloni stavebnictví celkově vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003.