husqvarna

Průzkum: Třetině lidí v ČR zkomplikovala krize bytovou situaci

Praha 18. října (ČTK) - Třetině lidí v Česku zkomplikovala krize spojená s opatřeními proti šíření koronaviru situaci s bydlením. Nejčastěji mají strach, že budou mít problémy s placením nájmu nebo hypotéky. Aktuální problémy s placením uvedlo šest procent Čechů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Generali Investments, které má ČTK k dispozici. Na konci září se ho zúčastnilo 1084 ekonomicky aktivních lidí.

Téměř třetina respondentů zároveň uvedla, že kvůli zhoršení ekonomické situace, které zapříčinila koronavirová pandemie, slevili ze svých nároků na bydlení. Více než desetina je například ochotná bydlet v menším, zhruba deset procent by snížilo své požadavky na stav nemovitosti.

Podle průzkumu bydlí ve vlastním 68 procent dotázaných. V nájmu žije 27 procent, pět procent bydlí u příbuzných nebo kamarádů. Realita a představy se však výrazně liší. Ve vlastním bytě nebo domě by v budoucnosti chtělo bydlet 92 procent respondentů.

Téměř dvě třetiny z těch, kteří si vlastní byt nebo dům teprve chtějí pořizovat, ale mají strach, že kvůli koronaviru to pro ně bude ještě složitější než dříve. Každý dvacátý musel koupi odložit, dalších osm procent dotázaných odpovědělo, že nebudou schopni na vlastní bydlení šetřit.

Na konci září pracovala alespoň částečně z domova čtvrtina oslovených. V Praze to bylo 42 procent, ve Zlínském pouze sedm procent. Lze však předpokládat, že po říjnové sérii zpřísňujících vládních opatření se situace změnila. "Dá se očekávat, že výrazné rozšíření práce na takzvaný home office se podepíše nejen na trhu s kancelářskými prostory, ale právě i na poptávce po bydlení, protože lidé už nebudou tak vázáni každodenním dojížděním do práce," uvedl ředitel Real Estate Generali Investments Marek Bečička.

Přes čtvrtinu respondentů, kteří se chtějí výhledově stěhovat a kvůli koronaviru změnili způsob práce, v důsledku toho vybírá nové bydlení v lokalitě vzdálenější od centra, nebo dokonce v jiné obci. Sedm procent z nich vybírá byt nebo dům, kde budou moci mít vyhrazený prostor pro práci.