Komatsu potřebu bagr

Průzkum: Stavební firmy letos i příští rok čekají růst prací o 1,2 procenta

Praha (ČTK) - Stavební společnosti očekávají růst trhu stavebních prací v letošním i příštím roce o 1,2 procenta. Zároveň očekávají, že jejich tržby letos porostou o 2,3 procenta a v roce 2023 o 1,8 procenta. Optimističtější ohledně výše růstu trhu stavebních prací jsou malé firmy a firmy podnikající v pozemním stavitelství. Naopak velké společnosti předpokládají vyšší růst tržeb. Vyplynulo to ze zjištění analytické společnosti CEEC Research, která výsledky své analýzy dnes poskytla ČTK.

Firmy, které se věnují pozemnímu stavitelství, tedy stavbě budov, soudí, že trh letos poroste o 1,9 procenta a v dalším roce o 1,4 procenta. Vedle toho v inženýrském stavebnictví, kam spadá výstava cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, trh podle firem letos klesne o 0,7 procenta a v následujícím roce stoupne o 0,6 procenta.

Z hlediska velikosti firem ty menší čekají letošní růst stavebnictví o dvě procenta a o 1,6 procenta v roce 2023. Oproti tomu podle velkých stavebních společností bude stavebnictví stagnovat a příští rok mírně, o půl procenta, stoupne.

Nicméně velké stavební společnosti, které mají roční obrat přes 100 milionů Kč, počítají s letošním růstem svých tržeb až o 2,5 procenta a o další dvě procenta v roce 2023. Malé firmy si myslí, že jejich tržby letos vzrostou o 2,1 procenta a příští rok o 1,7 procenta.

Společnost CEEC Research uvedla, že stavební firmy mají v průměru nasmlouvané zakázky na devět měsíců dopředu, což je pro 45 procent dotázaných firem stejně dlouhé období jako před rokem. Pro 36 procent dotázaných je to v meziročním srovnání delší období a pro zhruba pro pětinu kratší.

Podle zástupců firem bude situaci ve stavebnictví letos ovlivňovat nedostatek materiálů a jejich zdražování, také vyšší ceny energií a chybějící pracovníci. "S ohledem na zásadně se zdražující investorské financování se dá také očekávat, že řada projektů, zejména těch připravovaných menšími nebo finančně slabšími firmami, změní své majitele," uvedl v tiskové zprávě od CEEC Research šéf developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Předseda představenstva stavební společnosti Strabag Ondřej Novák zmínil i vliv války na Ukrajině, která podle něj bude mít pro stavebnictví hlubší důsledky, než měla epidemie koronaviru. V souvislosti s tím investoři podle něj přehodnocují své plány. Například společnost Wienerberger, největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR, letošní rok podle obchodního ředitele Romana Busty zatím vnímá z pohledu poptávky jako velmi silný. "Zároveň se ukazují první signály, že ve druhém pololetí bude stavebnictví zpomalovat. Neumíme nyní odhadnout dopady války na Ukrajině," dodal.