Cime 3 kvartal 2024

Průzkum: Pokles počtu veřejných zakázek čeká 71 procent stavbařů

Praha 28. dubna (ČTK) - Pokles počtu veřejných zakázek kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru očekává 71 procent stavebních firem v Česku. Naopak 14 procent počítá s jejich zvýšením. Zhruba polovina očekává, že se prodlouží délka soutěží. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi řediteli 65 stavebních firem.

"Zaváděná opatření budou mít za následek zpomalení ekonomiky, propad v příjmech státního rozpočtu s dramatickým nárůstem mimořádných výdajů. Takto deficitní rozpočet povede, podobně jako při minulé krizi, k následnému významnému omezení výdajů do veřejných investic. Dá se očekávat, že některé veřejné zakázky budou pozastaveny, soutěže zrušeny nebo odloženy v čase," uvedl ředitel Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Naopak jednatel společnosti TBG Metrostav Jakub Šimáček očekává, že po ukončení současných opatření by mohl počet veřejných zakázek stoupnout. Uvedl, že dopravní infrastruktura je v Česku podfinancovaná, a tím pádem budou potřeba rozsáhlé investice. "Výstavba vnějšího a vnitřního obchvatu Prahy, pokračování pražského metra, výstavba mostů, železniční koridory a tunely, dálnice. To všechno jsou stavby, jejichž urychlené zahájení pomůže nejen stavebnímu sektoru a na něj navázaným tisícům řemeslníků a pracovníků dělnických profesí, ale pomůže také rozvoji ekonomické prosperity celého regionu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu," doplnil Šimáček.

Podle údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici, vzrostl objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, od začátku roku do konce března meziročně o čtyři procenta na 47,2 miliardy korun. V samotném březnu, kdy se začala opatření proti šíření koronaviru zavádět, hodnota stoupla o třetinu na 15,5 miliardy korun.

Tři pětiny dotázaných ředitelů v průzkumu dále uvedly, že vzroste počet uchazečů o jednu zakázku. Téměř polovina se domnívá, že zadavatelé budou při soutěžích více přihlížet k ceně.

Ceny v soutěžích u veřejných stavebních zakázek v Česku podle údajů společnosti IS loni dosáhly v průměru 102,9 procenta úrovně projektových cen. Meziročně stouply o 4,8 procentního bodu. Proti roku 2017 byly vyšší o 20,8 procentního bodu.

V krizových letech po roce 2008, kdy byl na trhu nedostatek zakázek, firmy často nabízely dumpingové ceny. Cena bývá nejdůležitějším a často i jediným kritériem, podle kterého se veřejný investor při výběru rozhoduje. Výjimkou nebylo ani to, že firma uspěla s 60 procenty projektové ceny. Podle odborníků takovou zakázku musela buď ošidit, nebo jí vznikly dodatečné náklady.

Ředitelé stavebních firem očekávají, že odvětví letos meziročně klesne o 10,1 procenta, příští rok o 3,1 procenta. Ještě v polovině února firmy počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce.