Komatsu potřebu bagr

Průzkum: Plocha průmyslových prostor v ČR překonala 11 milionů metrů čtverečních

Praha (ČTK) - V Česku bylo v letošním prvním čtvrtletí dokončeno téměř 218.000 metrů čtverečních průmyslových hal a skladů, což bylo v porovnání s pětiletým průměrem za první kvartál o pětinu více. Celkově tak plocha českých průmyslových nemovitostí překročila 11 milionů metrů čtverečních. Poptávka po těchto prostorech ale zůstala slabší a mírně se zvýšila i jejich neobsazenost. Naopak nájmy opět stouply. Vyplynulo to z průzkumu realitní poradenské společnosti Colliers, která o tom informovala ČTK.

Firma eviduje slabší poptávku po průmyslových objektech druhé čtvrtletí po sobě. V prvních třech měsících letošního roku meziročně klesla realizovaná poptávka o polovinu na 344.500 metrů čtverečních. V daném období bylo patrné i množství předpronájmů, které činily 63 procent realizované poptávky. Za tímto trendem stojí nízká neobsazenost, která přetrvává posledních 18 měsíců, uvedl Josef Stanko z Colliers.

Měsíční nájem v průmyslových nemovitostech se v nejžádanějších lokalitách koncem března pohyboval kolem 7,7 až 7,9 euro (v přepočtu 182 až 187 Kč) za metr čtvereční, v Praze v některých projektech i kolem 8,5 euro (asi 200 Kč) za metr čtvereční. "Další zvyšování nad tuto úroveň je v nejbližší době poměrně nepravděpodobné, ceny se již přiblížily svému stropu," doplnil Stanko. S ohledem na očekávané ochlazení poptávky by podle něj mohly u některých projektů ceny i klesnout, a to kvůli přilákání nájemců.

Nejvíce hal a skladů vzniklo od počátku roku do konce března v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Do konce letošního roku by mělo v ČR podle poradenské společnosti být hotovo dalších zhruba 800.000 metrů čtverečních hal a skladů.

Skupina Colliers poskytuje poradenské služby ohledně realit a investic. Působí v 62 zemích světa a zaměstnává na 17.000 lidí. Colliers je spolu s dalšími realitními poradenskými společnostmi CBRE, Cushman & Wakefield a JLL i členem Industrial Research Fora (IRF).