Průzkum: Češi letos plánují spíše rekonstrukce, čtvrtina uvažuje o novém bydlení
Praha 8. června (ČTK) - Přes čtyřicet procent Čechů letos plánuje rekonstrukci bytu či domu. Navzdory stoupajícím cenám uvažuje bezmála čtvrtina lidí o pořízení vlastní nemovitosti, přičemž s bydlením je aktuálně spokojena necelá polovina oslovených. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting mezi více než 1000 respondenty.
Do rekonstrukce domu či bytu se podle něj v tomto roce hodlá pustit 41 procent lidí. "Rekonstrukce je alternativa, když lidi nemůžu uvažovat o pořízení vlastní nemovitosti," uvedla Martinová Popenková z Ipsos. "Rekonstrukce táhnou trh druhým rokem. Banky očekávají vyšší zájem o výstavby a rekonstrukce přinášející bydlení s energeticky úspornějším provozem," uvedl místopředseda představenstva Hypoteční banky Vlastimil Nigrin.
O novém rodinném domu či bytu, či rekreační nemovitosti, uvažuje podle průzkumu 24 procent Čechů. Hlavně jde o mladé lidi do 33 let. Zatímco rekonstrukce chce více než polovina z dotázaných (57 procent) financovat z úspor, u nákupu nemovitostí plánuje skoro polovina (49 procent) využít hypotéku v kombinaci s vlastními zdroji a 23 procent se hodlá spolehnout na vlastní peníze.
Nejčastěji je zájem o nemovitosti do pěti milionů korun, na níž si lidé plánují vzít hypotéku do čtyř milionů korun a 83 procent z nich počítá, že splátky nepřesáhnou 20.000 korun měsíčně. Průzkum uvádí, že více než třetina potenciálních žadatelů o hypotéku (37 procent) na nemovitost či na rekonstrukci by nyní nesplňovala podmínky.
"Limity na hypotéky jsou z pohledu zájemců nepříjemné. Na druhou stranu ale právě v období, kdy při refixování prudce rostou splátky existujících hypoték, si můžeme představit, kolik domácností by se dostalo do fatálních potíží, pokud by ČNB v minulosti žádné limity neuplatňovala," řekl ekonom České spořitelny Michal Skořepa.
Se bydlením je podle průzkumu spokojeno 48 procent populace. Spokojenost lidé vnímají více pocitově než materiálně. "Nejčastěji jej popisují jako příjemnou lokalitu, kam se rádi vracejí a kde panují dobré rodinné i sousedské vztahy," uvádí průzkum. Spokojené bydlení má podobu vlastního domu, a to na vesnici (38 procent), ve městě (22 procent) či na samotě (13 procent).
Příčinu komplikované situace na trhu s bydlením vidí Češi hlavně v rostoucích cenách nemovitostí (54 procent z nich), stavebních materiálů a prací (50 procent), zdražení hypoték (30 procent). Čtyřiadvacet procent dotázaných vnímá současnou situaci v oblasti bydlení i jako důsledek války na Ukrajině. Jde převážně o věkovou skupinu nad 42 let a lidi s výučním listem.
Podle členky Národní ekonomické rada vlády (NERV) Heleny Horské je za rostoucí cenou nemovitostí nedostatečná nabídka bytů. "Podle mých odhadů chybí na trhu už přes 100.000 bytových jednotek v důsledku nedostatečné výstavby a chybějící alternativy k vlastnickému bydlení od družstevních po obecní byty," dodala Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.