Průměrná cena bytů v Praze se ve čtvrtém čtvrtletí 2022 vrátila na hodnoty 2021
Praha 22. ledna (ČTK) - Průměrná cena starších bytů v Praze se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vrátila na hodnoty z konce roku 2021. Ve srovnání s jarním nárůstem cen ztratil průměrný byt o velikosti 65 metrů čtverečních v širším centru metropole na hodnotě skoro 680.000 korun. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS), která využívá data svých zakládajících členů - realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality. ČTK má zprávu k dispozici.
Koncem prvního čtvrtletí loňského roku vyšel starší byt v Praze skoro na 123.000 korun za metr čtvereční. Během roku ale cena klesala a ve čtvrtém čtvrtletí byla zhruba na částce 112.500 korun za metr čtvereční, tedy prakticky stejně jako ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021. Podobný vývoj cen zaznamenalo Brno, kde stejný byt oproti loňskému maximu ztratil na hodnotě 475.000 korun, uvádí EHS. Průměrná cena metru čtverečního v Brně klesla na 87.902 korun za metr čtvereční.
"Nůžky mezi jednotlivými byty se na trhu nepřestávají rozevírat. Ceny klesají výhradně tam, kde má nemovitost některý z handicapů - například velkou dojezdovou vzdálenost, je před rekonstrukcí nebo v energeticky nehospodárné budově. Pražské i brněnské byty v dobrých lokalitách se i dnes prodávají za podobné ceny jako v létě," uvedl za Bezrealitky,cz Hendrik Meyer, šéf EHS.
Nejlevněji se za 32.486 korun za metr čtvereční prodávaly byty v Ústeckém kraji, o čtyři procenta méně oproti třetímu čtvrtletí. V Karlovarském kraji byly za 36.406 korun a v Moravskoslezském kraji za 40.273 korun za metr čtvereční, v obou krajích byl shodně pokles o devět procent.
"Že je realitní trh na skluzavce, to je již jasné. Nyní se jen snažíme předpovědět, jak bude dlouhá," řekl Meyer z EHS. Odhaduje, že dílčí propady cen u starších bytů lze očekávat ještě v prvním čtvrtletí letošního roku, ale převažovat bude spíše stagnace. V druhé polovině jara se trh nadechne a s ním se může dostavit významný obrat, uvedl Meyer.
U nájmů se podle studie snížil ve čtvrtém čtvrtletí počet zájemců o byt, zatímco v srpnu se o jeden ucházelo průměrně 39 lidí, koncem roku to bylo 16. Důvodem je podle EHS větší počet nemovitostí v nabídce. "Byly nejen domy a byty po ukrajinských uprchlících vracejících se do vlasti, ale také zrekonstruované byty, kupované těsně před zpřísněním hypotečních úvěrů na jaře loňského roku," uvádí EHS.
Zejména v Praze a Brně roste počet domácností, pro které je ekonomicky výhodnější začít svůj velký byt pronajímat a přestěhovat se do menšího. Nebo byt, který původně poskytovaly například svému studujícímu potomkovi, dnes raději dají do volné nabídky. "Více a více domácností pronájmem kompenzuje růst nákladů," dodal Tomáš Bojda, ředitel služby Tvůj Správce.