Cime 2 kvartál 2024

Protipovodňová opatření v Břeclavi doplnila téměř 400 metrů dlouhá zídka

Břeclav 24. listopadu (ČTK) - Protipovodňová opatření v Břeclavi doplnila téměř 400 metrů dlouhá zídka na Komenského nábřeží, stavbu Povodí Moravy zahájilo na jaře. Vodohospodáři opravili také zeď, na kterou nová navázala. Práce za 8,9 milionu korun trvaly sedm měsíců. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Vodohospodáři protipovodňová opatření Břeclavi zčásti zhotovili v letech 2016 až 2019, kdy na několika místech především zvýšili povodňové hráze a zdi. Stavba nové zídky na ně nepřímo navázala. Pracovalo se na pravém břehu řeky Dyje, od pomníku Jana Amose Komenského až po točnu autobusů.

"Provedli jsme kompletní rekonstrukci původní protipovodňové zdi v délce 133 metrů a výstavbu nové zídky v délce 377 metrů. V některých místech došlo k mírnému navýšení koruny zdi. Cílem bylo, aby na obou březích byla shodná výška protipovodňové zídky, aby se v případě zvýšených průtoků voda nevylévala z koryta řeky," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Maximální výška zídky nad terénem je nově 60 centimetrů. Část opravené zídky v okolí autobusové zastávky vodohospodáři osadili zábradlím. Součástí investiční akce byla i náhradní výsadba 20 stromů ve svahu pod protipovodňovou zdí. Dřevo z původních stromů vodohospodáři využili na zbudování nového broukoviště u Podivína, které lze spatřit z veřejně dostupné cesty mezi Podivínem a Ladnou.