Komatsu potřebu bagr

Prostory v nejvyšší budově v Česku jsou téměř obsazené

Brno (ČTK) - Většina prostor v nejvyšší budově v Česku, kterou je se svými 111 metry už deset let brněnská AZ Tower, je v současnosti obsazená. Výjimkou je 1100 čtverečních metrů ve druhém a třetím podlaží, kde končí práce na modernizaci. Prohlídky pro veřejnost, o které byl v minulosti velký zájem, skončily s covidovou pandemií, správa budovy uvažuje o jejich obnovení. ČTK to řekl Ondřej Stojaspal, předseda Sdružení vlastníků jednotek.

"Prohlídky pro veřejnost aktuálně nejsou pořádány, byly zastaveny v souvislosti s minulou epidemií a v současnosti přemýšlíme nad modelem, který by byl s ohledem na zajištění bezpečnosti návštěvníků a obvyklý provoz budovy vhodný. Prakticky každý týden jsme dotazováni na možnosti návštěvy vyhlídkové plošiny budovy jednotlivci i skupinami osob," uvedl Stojaspal.

AZ Tower má 30 nadzemních a dvě podzemní podlaží. Je navržena jako multifunkční komplex. Ve třípodlažním podstavci jsou umístěny obchody a další komerční prostory. Ve věži jsou pak kanceláře a v horních patrech 17 apartmánů. Neobvyklý tvar budově vtiskla brněnská Architektonická kancelář Burian-Křivinka.

Budova je vybavena třicetimetrovými hloubkovými energetickými pilotami, které díky tepelným čerpadlům v zimě jímají teplo a v létě ochlazují. Celou jižní fasádu výtahové šachty, která má plochu 700 metrů čtverečních, pokrývají fotovoltaické panely, které dodávají elektrickou energii do společných prostor budovy.

"Technologie fotovoltaiky a tepelných čerpadel instalovaných v budově se velmi osvědčily a v dnešní době přestavují znatelnou úsporu provozních nákladů. Náklady na provoz a údržbu těchto technologií jsou v porovnání s jejich přínosem prakticky nevýznamné, žádná větší oprava nebyla potřebná a ani tomu nic nenasvědčuje. V současnosti zvažujeme rozšíření fotovoltaiky a projekt zelené střechy ve 4. podlaží budovy," uvedl Stojaspal.

Za projektem AZ Tower stál brněnský developer Properity a jihlavská developersko-stavební společnost PSJ, která byla generálním dodavatelem stavby. Od roku 2020 vlastní budovu investiční skupina Natland Tomáše Rašky, která ji koupila od firmy Couf trade advokáta Jana Pavelky.