Cime 1 kvartál 2024

Prostějovská radnice vypíše soutěž na úpravy prostoru po kasárnách

Prostějov 17. října (ČTK) - Prostějovská radnice chystá architektonickou soutěž na úpravy prostoru po bývalých jezdeckých kasárnách, jejichž zchátralé budovy byly před více než šesti lety navzdory protestu části obyvatel a opozice zbourány. Na uvolněném místě má vzniknout park. Uspořádání architektonické soutěže už schválila městská rada, vyhlášena má být do konce listopadu. Výsledky soutěže chce radnice znát do března příštího roku. ČTK to dnes sdělil primátorův náměstek Jiří Rozehnal (ANO).

"Cílem soutěže je vytvoření parku nebo parkově upravených ploch, které budou sloužit zejména obyvatelům okolních stávajících i nově navržených domů. Vítězný návrh bude následně zpracován v rozsahu centrální plochy do dalších stupňů projektové dokumentace," uvedl Rozehnal. Za architektonickou soutěž město zaplatí zhruba půl milionu korun, náklady na projektovou dokumentaci Rozehnal odhadl na 2,5 milionu korun. Vybudování parku má stát nejvýš 30 milionů korun.

Jezdecké kasárny byly v Prostějově postaveny na konci 19. století. Nejprve v nich sídlil jezdecký pluk, který nahradila radiolokační jednotka. V 90. letech minulého století armáda budovy opustila. Město areál převzalo v roce 2004 a nenašlo pro něj nové uplatnění. Opuštěné objekty postupně chátraly a přitahovaly lidi bez domova.

Radnice se proto rozhodla rozlehlý areál jezdeckých kasáren zbourat. Budovy šly k zemi v roce 2016. Nesouhlasila s tím tehdy opozice, podle které bylo možné areál opravit a smysluplně využít. Petici za zachování historické budovy jezdeckých kasáren podepsalo přes tisíc lidí.