Komatsu potřebu bagr

Prostějov investuje do zadržení vody ve sportovním centru

 

Prostějov 6. ledna (ČTK) - Zhruba 3,5 milionu korun bude stát chystaný projekt zaměřený na využití dešťové vody zachycené na plochách sportovního centra v Prostějově. Radnice chce projekt uvést v život letos na podzim. Záměr už schválila městská rada. Většinu nákladů by měla pokrýt dotace z evropských fondů. ČTK to sdělil primátor František Jura (ANO).

Sportcentrum DDM by se mělo stát prvním objektem v Prostějově, ve kterém bude dešťová voda dál využita. "Obsahem projektového námětu je stavba určená pro zajištění efektivního hospodaření se srážkovou vodou v areálu sportovní haly, to znamená podchycení srážkových vod a jejich odvádění pomocí nové dešťové kanalizace do prostoru navrhované akumulace a vsaků na okraji parčíku," uvedl Jura.

Kromě vsakování srážkových vod se počítá s jejich dalším využitím pro závlahu parčíku před sportovní halou i jako užitkové vody určené ke splachování veřejných toalet.

Dotace z Operačního programu Životního prostředí by mohla činit až 85 procent nákladů, tedy 2,99 milionu korun. Město by pak z vlastních zdrojů zaplatilo 527.000 korun. Pokud se radnici podaří dotaci na tento projekt získat, chce úpravy na střechách sportovního centra a v jeho okolí provést letos na podzim.

Radnice už připravuje také projekt zaměřený na využití zadržené srážkové vody ze střechy magistrátu. Pomocí dešťové vody by měly být v budoucnu splachovány veřejné toalety.