husqvarna

Prostějov chce modernizovat veřejné osvětlení na sídlišti Svobody

Prostějov 7. srpna (ČTK) - Prostějovská radnice plánuje s pomocí dotace modernizovat veřejné osvětlení na sídlišti Svobody. Výměna bezmála devíti desítek sodíkových svítidel za moderní LED zdroje světla si vyžádá zhruba 940.000 korun, radnice má přislíbenu dotaci. Město si od modernizace veřejného osvětlení slibuje jeho lepší účinnost i úsporu elektrické energie. ČTK to sdělil primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko).

"Jedná se o výměnu stávajících sodíkových svítidel za moderní LED svítidla s regulací stmívání včetně zabezpečení stavebního dozoru a certifikovaného měření osvětlení. Náklady na realizaci této akce jsou ve výši přes 941.000," uvedl Pospíšil.

Radní už nedávno schválili projektový námět, přípravu a podání žádosti o dotaci na tento projekt z Národního plánu obnovy. "Žádost o dotaci byla ze strany ministerstva průmyslu a obchodu akceptována a byla ohodnocena jako úplná, formálně správná a přijatelná z hlediska podmínek pro přijetí žádosti. Na základě akceptace jsou pro žádost rezervovány finanční prostředky přes 724.000 korun," podotkl Pospíšil.

Město má slíbenu maximální možnou výši dotace, konečná hodnota finanční podpory ale podle Pospíšila může být snížena. Rekonstrukci veřejného osvětlení by ještě letos dostala na starost společnost Eltodo Osvětlení, která se v Prostějově stará o provoz a údržbu veřejného osvětlení.

Prostějovská radnice postupně modernizuje veřejné osvětlení v různých částek města. Několik desítek lamp veřejného osvětlení plánuje modernizovat v Kolářových sadech, kde nyní osvětlení zajišťují sodíková svítidla s vyšší spotřebou elektrického proudu. Instalace moderních LED svítidel si vyžádá investici zhruba 800.000 korun, město chce i na tento projekt získat dotaci

Města a obce postupně vyměňují staré sodíkové výbojky za moderní LED svítidla, která mají až o 60 procent nižší spotřebu elektrické energie. Kromě nízké spotřeby a dlouhé životnosti vynikají LED svítidla podle odborníků také kvalitním světelným tokem, funkčností a tím, že plný výkon svítidla je dosažen do dvou vteřin od zapnutí.