Komatsu potřebu bagr

Proseč připravuje rekonstrukci náměstí, odhadem za 50 milionů korun

Proseč (Chrudimsko) (ČTK) - Město Proseč na Chrudimsku připravuje rekonstrukci hlavního náměstí. Vzniknout tam mají mimo jiné parkovací plochy, které tam teď vyčleněné nejsou. Náklady odhaduje na 50 milionů korun, s investicí by radnici mohly pomoci evropské dotace. ČTK to řekl starosta Jan Macháček (Za lepší Proseč).

Město připravuje studii, která navrhne proměnu náměstí. Podle starosty je nutné řešit hlavně dopravu. Auta parkují na náměstí živelně. "Náměstí bylo koncipováno v první polovině 18. století, kdy ještě jezdily koňské povozy. Jeho uspořádání nedostačuje současné frekvenci dopravy. Náměstí je z větší části vydlážděné žulovou kostkou, ale bez vyčleněných parkovacích míst. Nejsou tam vyhrazená stání pro vozíčkáře," řekl Macháček.

K tomu studie navrhne úpravu a obnovu zeleně, nový mobiliář nebo i podzemní nádrže na dešťovou vodu, která by sloužila k zavlažování. "Dopravní řešení máme projednané s policií, studie teď řeší další navazující plochy. Chceme úspornou variantu, žulové kostky bychom chtěli použít znovu, vrátit zpátky na náměstí," řekl Macháček.

Rekonstrukce by se podle starosty mohla uskutečnit v následujících letech, náklady odhaduje na 50 milionů korun. "Rádi bychom získali evropské dotace z IROP na veřejná prostranství, je to kolem 90 procent z nákladů," řekl Macháček.

Proseč existuje více než 800 let. Leží na okraji Českomoravské vysočiny na severovýchodě Žďárských vrchů. Je známá především dlouholetou sklářskou a dýmkařskou tradicí. Za první republiky v Proseči fungovalo až 16 výroben a dýmky se v ní vyrábějí dodnes. Dýmkám se věnuje i stálá expozice v muzeu.