Komatsu potřebu bagr

Prologis staví u Ostředku logistický park, sídlit v něm bude mj. Zeppelin CZ

Ostředek (Benešovsko) 13. října (ČTK) - Developerská společnost Prologis staví u dálnice D1 poblíž Ostředku na Benešovsku logistický park. V plánu má výstavbu tří budov s celkovou zastavěnou plochou 43.000 metrů čtverečních, hodnotu investice firma nezveřejnila. V areálu bude mimo jiné distribuční centrum společnosti Zeppelin CZ, která je prodejcem stavebních, zemních, zemědělských a důlních strojů a energetických systémů. ČTK to při dnešním slavnostním zahájení stavby řekl viceprezident Prologis a vedoucí projektového managementu v ČR a na Slovensku Michal Vrba.

Developer nyní staví první budovu s rozlohou 9000 metrů čtverečních, hotová má být v prvním čtvrtletí příštího roku. Počátkem příštího roku by mohla začít i výstavba zbylých dvou objektů s rozlohou 13.000 a 21.000 metrů čtverečních.

Polovinu první budovy bude využívat Zeppelin CZ. Generální ředitel firmy Stanislav Chládek ČTK řekl, že pro společnost je důležité dodávat zákazníkům náhradní díly na stavební stroje včas, pokud možno do jednoho dne od objednání. Dosud se k tomu využívaly dodávky až z Belgie. "Soustředění skladové zásoby v Ostředku nám pomůže dodávat našim zákazníkům maximum náhradních dílů do 24 hodin, a to nejen v Česku, ale i na Slovensku a v Rakousku," dodal Chládek. Díky novému centru u Ostředku podle něj vznikne 20 pracovních míst.

Najít vhodné pozemky u dálnice D1 nebylo podle Vrby jednoduché. "Strávili jsme víc jak tři roky, než jsme se dostali do tohoto bodu. Ta situace je těžší a těžší. Jsme rádi, že se nám to povedlo," uvedl. Nové logistické centrum na 34. kilometru D1 má podle něj ideální polohu, mimo jiné vzhledem k malé vzdálenosti od Prahy. "Tahle lokalita pro nás dává smysl a je strategická," dodal Vrba.

Podle starosty Ostředku Marka Škvora (nez.) projekt pomůže k rozvoji obce. Poukázal na to, že obec staví vodovod a chodníky a potřebuje peníze i na čističku. Roční rozpočet bez dotací je kolem pěti milionů korun, prodejem pozemků obec získala řádově miliony korun navíc. Pozitivem by měl být podle Škvora mimo jiné vznik nových pracovních příležitostí pro místní lidi.

Prologis je předním poskytovatelem distribučních nemovitostí v ČR. Ke konci letošního června společnost v ČR vlastnila ať již samostatně, nebo formou společných investičních podniků 1,3 milionu metrů čtverečních průmyslových nemovitostí, 63 budov a 38 hektarů půdy. Globálně působící firma s kořeny v USA se zaměřuje na výstavbu skladů a průmyslových nemovitostí. Vedle Česka společnost v regionu působí na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.

Zeppelin CZ je výhradním prodejcem stavebních strojů, energetických systémů a důlních strojů a zařízení výrobce Caterpillar v Česku s ročním obratem kolem čtyř miliard korun. Spolu s prodejními a servisními službami se zabývá také půjčováním strojů a zařízení.