Cime 2 kvartál 2024

Projektování cyklostezky mezi Blanskem a Adamovem může začít

Brno (ČTK) - Projektovou dokumentaci a autorský dozor při stavbě cyklostezky mezi Blanskem a Adamovem bude mít na starosti společnost Dopravně inženýrská kancelář z Hradce Králové. Představitelé Jihomoravského kraje dnes podepsali smlouvu na zpracování dokumentace pro stavební povolení, uskutečnění stavby a inženýrskou činnost spočívající ve vyřízení stavebního povolení. V tiskové zprávě o tom za krajský úřad informoval Petr Holeček. Čtyřkilometrová cyklostezka vyjde na více než 200 milionů korun, je nejdražší svého druhu v regionu.

Trasa z Brna do Blanska je cyklisty velmi oblíbená, vede atraktivním údolím podél řeky bez výrazného převýšení. Několikakilometrový úsek před Blanskem ve směru od Adamova ale vede po frekventované silnici. "Je potřeba zajistit bezpečnost cyklistů a oddělit motorovou dopravu od té nemotorové. Za další důležitý aspekt považuju přínos snižování motorové dopravy na životní prostředí v bezprostřední blízkosti CHKO Moravský kras. Řada lidí si pro výlet do přírody určitě zvolí raději kolo," řekl náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Náklady na stavbu se odhadují na 202 milionů korun bez daně a podle Holečka Jihomoravský kraj zatím žádnou tak technicky a finančně náročnou cyklostezku nepostavil. Čtyřkilometrová cyklostezka povede obtížným terénem mezi Blanskem a Kateřinským mostem. Vznikne podél Svitavy a železniční trati v zaříznutém údolí, její součástí budou i tři lávky přes řeku, cyklomost a opěrné a závěrné zdi. Bude se stavět po částech, první by mohla být v provozu v roce 2025.

Kvůli terénu musí být na několika místech postaveny opěrné a závěrné zdi, které umožní zachování dostatečné šířky stezky pro chodce a cyklisty. "Budou umístěny především v nejužších místech mezi dráhou a řekou. Tam budou také mikropiloty s ohledem na bezpečnost provozu na železnici," dodal Zámečník.

Díky tomu, že stezka je součástí dálkové trasy EuroVelo 9, může Jihomoravský kraj získat část peněz také z evropských dotací. Dálková trasa vede na českém území z jihu od hranic s Rakouskem přes Břeclav, kolem Novomlýnských nádraží k Brnu, na sever Moravským krasem, přes Drahanskou vrchovinu, Prostějov a Olomouc. Dále vede Pomoravím, přes Jeseníky a Česko opouští na hranicích mezi Mikulovicemi a polskými Glucholazy.