Cime 2 kvartál 2024

Projektová příprava rekonstrukce bazénu v Liberci pokračuje, měla být před rokem

Liberec 20. dubna (ČTK) - Projektová příprava na rekonstrukci městského bazénu v Liberci zhruba za miliardu korun zatím neskončila. Prováděcí dokumentaci potřebnou k vypsání zakázky na stavební práce mělo mít město k dispozici už před rokem. Náměstek primátora pro ekonomiku Zbyněk Karban (ANO) věří, že by ji mohli mít letos v létě.

Radnicí vybraná firma sice prováděcí dokumentaci vyhotovila, s výsledkem ale vedení města spokojené není. Vychází z připomínek supervizora, firmy, kterou si radnice najala jako dohled nad projekčními pracemi. S ohledem na pokračující jednání zatím nechce být Karban konkrétní. "Věřím, že se dohodneme, aby to bylo pro obě strany přijatelné, nikdo nechce soud," řekl Karban novinářům. Předpokládá, že k řešení by mohli dospět v květnu. "Musíme samozřejmě upravit smluvní dokumenty, které byly uzavřené s těmi subjekty. A pokud se nám toto podaří, a já věřím, že ano, protože na tom pracuje externí právník, tak nebude nic bránit tomu, aby prováděcí dokumentace byla dokončená do léta," dodal náměstek.

Liberecký plavecký areál postavený podle návrhu architekta Pavla Švancera v polovině 80. let minulého století na Tržním náměstí opravu nutně potřebuje. Důležitá technologická zařízení již dosluhují, střechou zatéká, nevyhovující je i zasklení budovy, vana hlavního bazénu prosakuje. Radnice modernizaci areálu připravuje od roku 2015. Podle původních plánů měla být modernizace už několik let hotová, začne ale zřejmě nejdřív roce 2023.

Radnice si nechala ke stavu bazénu vypracovat loni na konci roku posudek od Českého vysokého učení technického (ČVUT). Jeho autoři městu doporučili bazén kvůli špatnému stavu uzavřít, což ardnice nechce a na nejnutnější opravy letos vynaloží skoro 17 milionů korun. Ze zprávy ČVUT ale plyne, že jen na odstranění závažných vad je potřeba dát přes 140 milionů korun.

Chystaná velká modernizace bazénu nemá podporu opozice, ta prosazuje, aby šlo město cestou postupných oprav po etapách. Argumentuje tím, že zadlužený Liberec na velkou modernizaci kolem miliardy nemá peníze. Podle Karbana je ale celková rekonstrukce nutná, neboť i opravami za 100 či 150 milionů korun by město problém jen oddálilo. "Stejně by rekonstrukce musela nastat, a to ve velice krátké době," dodal.