Mercedes

Projektanti začnou s prací na dokumentaci pro železniční tunel v Krušných horách

Ústí nad Labem 29. července (ČTK) - Projektanti začnou pracovat na dokumentaci pro železniční tunel v Krušných horách. Bezmála 30 kilometrů dlouhá stavba je součástí připravované vysokorychlostní železniční trati (VRT) z Prahy do Drážďan přes Ústí nad Labem. Správa železnic (SŽ) a DB Netz nyní uzavřely smlouvu s dodavatelem na zajištění projektové přípravy tunelu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Zakázku vyhlásila česká a německá firma jako takzvaný společný zadavatel. Řízení se zúčastnily přední evropské společnosti zabývající se projektováním dopravních staveb. V soutěži uspělo podle mluvčí sdružení firem vedené rakouskou společností ILF Consulting Engineers Austria Gmbh, které zpracuje dokumentaci pro územní rozhodnutí na Krušnohorský tunel spojující Heidenau a Ústí nad Labem novou trasou. Na projektu přeshraničního tunelu budou spolupracovat zahraniční experti i odborníci z České republiky. Projektanti zahájí práce na dokumentaci v následujících dnech. Hotovo by mělo být v roce 2024.

Studie proveditelnosti počítá s využitím tunelu pro osobní i nákladní dopravu, což umožní převedení až 150 vlaků přepravujících zboží z údolí řeky Labe. "To přispěje ke snížení hlukové zátěže v okolí stávajících tratí. Zprovozněním tunelu zároveň dojde k radikálnímu zkrácení jízdní doby z Ústí nad Labem do Drážďan. Expresní vlaky přepraví cestující na této trase za méně než půl hodinu," uvedla mluvčí.

Nová trať má umožnit jízdu vlaků rychlostí až 350 kilometrů za hodinu. S trasou tunelu přes Krušné hory nesouhlasí pětitisícové město Chlumec nedaleko Ústí nad Labem. "Trasa je navržená uprostřed našeho města v nezastavitelné lokalitě a v rozporu s územním plánem," řekl nedávno starosta Chlumce Roman Zettlitzer (PRO! Chlumec). Nesouhlas s plánovou trasou vyjádřily také některé obce na Litoměřicku.

Původně byl koridor pro rychlodráhu vymezen na levém břehu Labe bez napojení krajského města. V minulosti se totiž počítalo s využitím trati pouze pro tranzit. Nově se počítá se zastávkou v Ústí a tím, že trať zlepší dopravní obslužnost celého kraje. Správa železnic představila nyní projekt zástupcům Loun. Právě do Loun bude odbočovat nová trať z vysokorychlostního koridoru mezi Prahou a Drážďany.

Připravovaná vysokorychlostní železnice výrazně zkrátí jízdní dobu mimo jiné i mezi Prahou a Louny. Cestující mezi těmito městy stráví ve vlaku v současnosti průměrně dvě hodiny. Po spuštění odbočné tratě bude možné tuto trasu absolvovat za zhruba 30 minut. Podle ředitele odboru přípravy vysokorychlostních tratí Martina Švehlíka bude přiblížení města k metropoli dalším impulsem pro rozvoj regionu.