Komatsu potřebu bagr

Projekt vysokorychlostní tratě mezi V. Bíteší a Brnem zhotoví AFRY za 205 mil.Kč

Velká Bíteš (Žďársko)/Brno 9. prosince (ČTK) - Úsek nové vysokorychlostní železniční tratě (VRT) mezi Velkou Bíteší na Žďársku a Brnem bude projektovat sdružení vedené firmou AFRY CZ. Zakázka se týká 33 kilometrů dvoukolejné trati, po níž by měly vlaky jezdit rychlostí až 320 kilometrů v hodině. Sdružení zakázku dostalo za cenu 204,7 milionu korun bez DPH. ČTK o tom dnes informoval Ivo Šimek, ředitel AFRY CZ. Stavební práce na této trati by podle Správy železnic měly začít v roce 2028.

Tento úsek VRT bude součástí vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Brnem, která by měla dál vést na Ostravu a na Břeclav. Jízdní doba vlaků mezi Prahou a Brnem by se díky VRT měla zkrátit na méně než hodinu.

V úseku na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje bude nová trať napojená na stávající železniční infrastrukturu sjezdem Velká Bíteš, na kterém bude i zastávka. "Napojení bude podle návrhu využívat dálková doprava mezi hlavním městem a Brnem pro obsluhu severní části Kraje Vysočina. Druhý sjezd je plánován do uzlu Brno, respektive do Modřic," uvedla Správa železnic v dnešní zprávě.

"Z hlediska přípravy projektu jde vzhledem ke komplikovanosti okolního terénu o spíše složitější úsek VRT. Bude proto pravděpodobně nutné navrhnout osm tunelů," uvedl Petr Košan, ředitel segmentu doprava firmy AFRY CZ.

Vybrané sdružení podle Správy železnic připraví technický návrh VRT mezi Velkou Bíteší a Brnem, žádost o vydání územního rozhodnutí, přírodovědný průzkum a dokumentaci pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA. Projektanti budou také spolupracovat při aktualizacích krajských zásad územního rozvoje.

Sdružení tvoří dvě společnosti mezinárodní skupiny AFRY, jsou to AFRY CZ a švédská AF-Infrastructure. Sdružení vede česká organizace. Na přípravě projektu se budou podílet specialisté z francouzské firmy Systra. Sdružení vedené projektově-inženýrskou firmou AFRY CZ letos v lednu vyhrálo obdobnou zakázku na úsek VRT Moravská Brána I v Olomouckém kraji.