Komatsu potřebu bagr

Projekt Tatra do škol v září úspěšně pokračoval předáním dalších dvou automobilů i soutěží mladých mechaniků

Studenti středních škol z Plzeňského a Pardubického kraje v průběhu září dokončili a oficiálně odevzdali další dva vozy Tatra Phoenix 4x4, které v rámci projektu Tatra do škol sestavili. V Plzeňském kraji se do stavby nákladního automobilu Tatra zapojili žáci ze Střední průmyslové školy dopravní v Plzni (SPŠ), Střední školy Kralovice a Střední školy v Rokycanech. Pardubický kraj reprezentovala Střední škola automobilní v Holicích. Ve druhé polovině září pak automobilka Tatra Trucks, společně se závodním týmem Buggyra Racing, připravila pro vybrané studenty středních škol soutěž ve výměně kola. Vítěz soutěže se zúčastní s týmem Buggyra Racing přípravy na nadcházející Rallye Dakar.

Jako první odevzdali zkompletovaný automobil Tatra Phoenix žáci středních škol z Plzeňského kraje. Oficiální odevzdání vozidla do užívání krajské Správy a údržby silnic proběhlo v úterý 6. září v areálu Střední průmyslové školy dopravní v Plzni. Do kompletace automobilu Tatra Phoenix, který bude sloužit na Železnorudsku, se zapojily celkem tři střední školy, kromě pěti studentů SPŠ dopravní v Plzni přiložili ruku k dílu i dva studenti Střední školy v Rokycanech a dva studenti Střední školy Kralovice. V Plzeňském kraji se uskutečnil projekt Tatra do škol už podruhé, první vozidlo, které postavili studenti SPŠ dopravní v Plzni, bylo Správě a údržbě silnic plzeňského kraje odevzdáno v září loňského roku. „I v dalším roce bychom se chtěli do tohoto projektu zapojit, půjde celkově o třetí ročník, kdy se studenti napřímo zapojují do realizace montování speciálního automobilu brázdícího pak jejich region," uvedl v průběhu slavnostního odevzdání vozidla krajský radní pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

V Pardubicích se letos do projektu Tatra do škol zapojila Střední škola automobilní v Holicích. Svůj již druhý zkompletovaný vůz Tatra Phoenix v průběhu letošního roku škola slavnostně předala Pardubickému kraji v rámci 21. ročníku Silničního veletrhu v Doubravicích, který se konal 9. září. „Společně se Správou a údržbou silnic jsme připraveni tento projekt podporovat i nadále, ba co víc, posunout ho na další úroveň. Máme vizi, že každý rok zakoupíme dvě vozidla, kdy každé z nich složí naše automobilní školy v Holicích a Ústí nad Orlicí,“ přiblížil v souvislosti s dalším sestaveným vozidlem v rámci projektu Tatra do škol krajský radní pro oblast školství Josef Kozel. V Pardubickém kraji také nejde o první vůz Tatra Phoenix, který sestavili studenti krajských technických škol. První školou v Pardubickém kraji, která se do projektu Tatra do škol zapojila, byla Střední škola automobilní v Ústí nad Orlicí, která automobil odevzdala kraji na podzim roku 2020.

Ve druhé polovině září nabídla automobilka Tatra Trucks, ve spolupráci se závodním týmem Buggyra Racing Team, pro nejlepší studenty z letošního ročníku projektu Tatra do škol soutěž ve výměně zadního kola na jednom z dakarských závodních speciálů. Soutěž se uskutečnila na polygonu kopřivnické automobilky a skládala se ze dvou částí: teoretická prověřila znalosti studentů o Rallye Dakar a dakarských speciálech, a v praktické části měli studenti za úkol vyměnit zadní kolo na dakarském speciálu Tatra. Zde se kladl důraz zejména na postup a preciznost odvedené práce. Soutěže se účastnilo celkem 6 studentů z českých a slovenských středních škol. Vítězem se stal Jan Soušek ze Střední průmyslové školy dopravní v Plznia získal možnost zapojit se do příprav závodního týmu Buggyra Racing Team. Kromě samotné soutěže měli žáci možnost prohlédnout si závodní speciály týmu Buggyra Racing Team a absolvovat jízdy s pilotem vozidla Tatra Phoenix Michalem Valtrem.

O projektu Tatra do škol

Unikátní projekt, prostřednictvím kterého chce automobilka Tatra Trucks motivovat mladé lidi ve studiu technických oborů, vznikl v roce 2018. Na projektu se společně s automobilkou podílejí partneři, kterými jsou technické školy, krajské dealerské sítě společnosti Tatra Trucks a jednotlivé kraje napříč republikou, od roku 2022 i na Slovensku. Žáci vybraných středních škol mají možnost sestavit svůj vlastní nákladní automobil Tatra, který následně najde uplatnění v běžném provozu v různých institucích zřizovaných krajem. Studenti tak mají jedinečnou příležitost poznat, jak se vyrábějí nákladní vozy a také propojit své teoretické znalosti s praxí. Projekt zároveň umožňuje nejenom společnosti Tatra Trucks, ale i autorizovaným dealerům vozů Tatra, přispět k výchově nové generace pracovníků v oboru opravy nákladních vozidel. Prvním krajem, který se do projektu v roce 2018 zapojil, byl kraj Vysočina a od té doby byl úspěšně realizován v dalších krajích České republiky a na Slovensku. Za projekt Tatra do škol obdržela firma Tatra Trucks v roce 2019 od Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje a Svazu průmyslu a dopravy ČR ocenění School Friendly.

O Tatra Trucks a.s.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1200 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství. Akcionáři automobilky Tatra Trucks jsou průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group a skupina Promet Group.