Cime 3 kvartal 2024

Projekt protipovodňových opatření v Brně dodá sdružení tří firem

Brno 22. prosince (ČTK) - Brněnští radní dnes vybrali projektanta tří etap protipovodňových opatření, která mají za 530 milionů korun vzniknout na řece Svratce. Etapy zahrnují úsek od viaduktu v Uhelné ulici po napojení na přerovskou trať. Dodavatelem projektové dokumentace za 24,8 milionu korun bez daně bude sdružení společností AQUATIS, ŠINDLAR a A PLUS, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí města Filip Poňuchálek.

Výběr projektanta urychlí stavbu protipovodňových opatření, která jsou podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) nutná k dalšímu rozvoji města. "Tato přírodě blízká opatření totiž budou chránit oblast, kde má vyrůst takzvaná Jižní čtvrť a nové brněnské nádraží. Ochranu zajistí vybudování zemních hrází v kombinaci s železobetonovými zdmi. Dále se zde sníží břehy a vytvoří bermy, jejichž součástí budou i stezky pro pěší a cyklisty," uvedl Hladík.

Sdružení tří společnosti podalo nejvýhodnější nabídku, a sice zpracování za 24,8 milionu korun bez daně. Úkolem vybraného dodavatele je zpracovat projektovou dokumentaci pro koncepční řešení stavby či dokumentaci pro posuzování vlivu stavby na okolí. Dále vybraný zhotovitel zajistí inženýrskou činnost a autorský dozor.

Podle harmonogramu na webových stránkách voda.brno.cz má být pro tyto etapy v letech 2021 až 2023 zhotovené územní řízení a stavební povolení. Stavba začne v roce 2024 a potrvá do roku 2026.

Jedna z etap je na pravém břehu Svratky mezi železničními mosty budoucího železničního uzlu Brno a mostem viaduktu Uhelná, přičemž v prostoru je nedokončená stavba polikliniky Železniční. Další etapa je rovněž na pravém břehu Svratky, a to v úseku od železničního mostu přerovské trati po železniční mosty budoucího železničního uzlu Brno. Poslední etapa je na levém břehu Svratky od železničního mostu přerovské trati přes Kšírovu ulici, Svitavský náhon k železničnímu mostu Uhelná. Součástí jsou částečná protipovodňová opatření na Svitavě.