Cime 2 kvartál 2024

Projekt na novou galerii v Ústí nad Orlicí by mohl být hotový v příštím roce

Ústí nad Orlicí 15. února (ČTK) - Ústí nad Orlicí do poloviny příštího roku nejspíš dokončí dokumentaci a stavební povolení na novou galerii v areálu bývalé textilky Perla. Mezitím bude hledat i dotační programy, které by na přibližně stomilionový projekt byly vhodné. ČTK to řekl starosta Petr Hájek (sdružení Oušťáci).

"Máme spadeno na dotační tituly, které jdou přes ministerstvo pro místní rozvoj na revitalizace brownfieldů. Cena bude někde kolem 100 milionů korun," řekl Hájek.

Loni město dokončilo architektonickou soutěž. Na vytvoření návrhu objektu Galerie Perlou se přihlásilo 18 zájemců, odborná porota z nich vybrala pět účastníků. První místo pak získal architektonický ateliér Chybik + Kristof Associated Architects z Brna. Patrně bude mít na starosti i projekt.

"Pakliže se domluvíme na uzavření smlouvy, máme požadavek na drobné dopracování návrhu, například propojení dvou objektů venkovní lávkou," řekl Hájek.

Podle architektonického návrhu chce město proměnit část areálu textilky Perla 01, jde o část administrativní budovy, strojovny a rozvodny. Návrh je přetváří na galerii moderního umění.

V objektu má také vzniknout edukační prostor a kabinet textilu, který vyzdvihne odkaz na textilní historii města. Nové zázemí tam najde také městská organizace Klubcentrum. V přízemí je navržena kavárna. Kolem galerie je dominantou zachovalý tovární komín.

"Jestli můžeme být hodně velcí optimisté, stavět bychom mohli v roce 2025 nebo 2026. Je to také o prioritách, protože máme záměr přístavby domova důchodců," řekl starosta.

Tříhektarový areál bývalé textilky Perla město vlastní od roku 2011, stál 30 milionů korun. Velkou část budov nechalo město zbourat. Loni v září v areálu Ústí po dvou letech výstavby a vybavování interiérů oficiálně otevřelo novostavbu domu dětí a mládeže za 85 milionů korun bez DPH.

Areál se postupně proměňuje. Společnost Vital tam staví rehabilitační centrum. Administrativní budovu, která zbyla z bývalé textilky, koupila firma, která chce objekt využít na služby, obchody a byty. Pardubický kraj tam pak chce v první polovině příštího roku začít stavět nové ateliéry uměleckoprůmyslové školy v Ústí nad Orlicí.