Cime 2 kvartál 2024

Projekt bytového domu na Vítězném náměstí v Praze získal stavební povolení

Praha 13. července (ČTK) - Stavební úřad Prahy 6 vydal stavební povolení k bytovému domu, který by měl vzniknout na Vítězném náměstí místo dříve zamýšleného kontroverzního projektu přezdívaného Lední medvěd. ČTK to zjistila z úřední desky městské části. Za projektem bytového domu nazývaného Victoria Palace stojí skupina Penta a Kaprain Group finančníka Karla Pražáka.

Bytový dům, jehož budoucí podobu navrhli architekti z ateliéru Jakuba Ciglera, se má stavět na parcelách mezi ulicemi Jugoslávských partyzánů a Verdunská. Hotov by měl být do roku 2025. Objekt bude mít devět nadzemních a dvě podzemní podlaží a měl by tak být podobně vysoký jako okolní výstavba. V budově vznikne mimo jiné 100 bytů a v přízemí komerční plochy.

Firma Vítězné náměstí koupila od Prahy 6 pozemky v Bubenči v roce 2018 za 145,6 milionu korun a rovněž splatila dluh, který firma vůči radnici z minulosti měla, a to 39,4 milionu korun. Společnost Vítězné náměstí vlastní od roku 2016 skupina Penta a Kaprain Group. Předtím firma patřila do skupiny PPF Real Estate, která ji v roce 2016 prodala novému vlastníkovi. Ta si pozemek od radnice Prahy 6 pronajala v roce 2011 s tím, že na místě postaví polyfunkční budovu podle návrhu architekta Radana Hubičky. Návrh byl v roce 2013 oceněn jako nejlepší architektonický projekt v rámci soutěže Stavba roku. Projekt se však setkal s odporem části veřejnosti - mezi výtky patřilo to, že do prostoru náměstí nezapadá a je příliš velký. Budova přezdívaná pro svůj tvar Lední medvěd měla na asi 18.000 metrech čtverečních nabízet mimo jiné kanceláře, knihovnu a kavárnu. Budova však nezískala potřebná povolení.