Komatsu potřebu bagr

Program Byx je další možností, jak získat vlastní byt skrze pronájem

Praha 1. listopadu (ČTK) - Na český realitní trh vstupuje další možnost, jak si přes pronájem pořídit vlastní bydlení. Klesající prodeje nových bytů především kvůli drahým hypotékám daly vzniknout programu Byx. Zájemce v něm zaplatí minimálně pět procent kupní ceny, která bude fixní, v bytě poté platí nájemné a volitelnou částku, kterou splácí byt. Vlastníkem se stane po uhrazení celé částky, což je třeba do čtyř let od kolaudace, přičemž může byt i prodat. Byx dnes novinářům představil garant programu Martin Kubišta, který je ředitelem společnosti Rezidence Letňany 22.

Prvním ze tří projektů zařazeným do programu Byx je Letnian v pražských Letňanech se 144 byty. Investice na jeho realizaci mají převýšit 1,25 miliardy korun a stojí za ním developer Syner Group a investiční skupina Kaprain a program Byx vznikl v rámci jejich partnerství.

Projekt Letian má podle Kubišty stavební povolení, ale je pozastavena a rozjede se na jaře i podle zájmu o Byx. "Nikdo soudný dnes nepůjde do vysoké hypotéky a drahé nemovitosti. Chtěli jsme překonat současnou dobu, najít řešení, které bolestivé rozhodnutí odsune až o šest let. K tomu vznikl Byx. Okolo nás se projekty zastavují, ale my jsme nechtěli rok dva čekat, jestli je spustíme. Uvidíme, jestli to trh v komplikované době přijme a vezme jako alternativu," řekl Kubišta.

Splátka pět procent z kupní ceny je pro zájemce minimální, podle svých možností si jí může zvýšit. Nájem je daný a jeho volitelná část úhradou kupní ceny bytu něco jako splátka jistiny u hypotéky. "Tempo úhrady je ale na klientovi, kolik snese. Každých šest měsíců si to může upravit. Ve všech ohledech jsme to kalibrovali, aby to byl lepší než hypoteční cesta," řekl Kubišta.

Zájemce o byt může účast v programu kdykoli ukončit. Podle zakladatelů programu bydlí v nájmu, ale byt může upravovat podle svých představ. Částku může předčasně splatit a převzít byt do vlastnictví. Pokud nebude mít na splacení peníze, může byt prodat a vzhledem k fixované ceně inkasovat rozdíl v tržní hodnotě. Byt může v době nájmu i dále pronajmout.

V prvním čtvrtletí příštího roku bude do programu Byx zařazen projekt čtvrti Nový Perštýn v Liberci (Syner Group a investiční skupina Lif Group) za více než 2,5 miliardy korun a v Hradci Králové Rezidence na Plachtě (Syner Group), jehož investice je 1,5 miliardy Kč. Koncept Byx chtějí jeho zakladatelé poté rozšířit na další bytové projekty a investory.

Na principu od pronájmu k vlastnímu bytu letos v létě vznikl start-up Ownest, v kterém má padesátiprocentní podíl realitní skupina European Housing Services (EHS). Ownest zájemcům v programu Můj první byt koupí jimi vybraný byt, ve kterém pak platí tržní nájemné a zároveň spoří, aby měli do pěti let šanci získat hypoteční úvěr. Ownest uvádí, že poplatek za zprostředkování činí 1,5 procenta a dalších 1,5 procenta je prvotní záloha na kupní cenu nemovitosti.

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září mírně vzrostla na 5,83 procenta ze srpnových 5,73 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je proti srpnu pokles o 30 procent. Meziroční propad zrychlil na 82 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.